Eczayı karmak! [04 Aralık 2009 Cuma]


Bugün (4 Aralık) eczanelerin kepenkleri kapalı, bunalmış eczacılarınsa ağızları açık!
Şunu ise unutanlar var:
“Aşı olacaksın” dayatmasına bile, Mehmet Akif’in “Yumuşak başlı isem kim demiş uysal koyunum? Kesilir fakat çekmeye gelmez boyunum” mısraını hatırlatan bir kararlılıkla; “hasta yatarım, ama bu zorlama aşıyı olmam” diyen bir millet yaşıyor bu ülkede!..
Dün, endişe ile yedek ilaçlar bile almıştır bu millet, ama bugün “eczaneler olmadan yaşamanın yolunu” bile keşfetmiştir belki de!

Biz çocukken yaşlı eczacı amcalara gidip hastalığını anlatırdı insanlar…
Babamların çocukluğunda eczacılar eczayı kendileri kararmış…
Şimdi ise çocuklar; “doktorların karışık yazısını okuyabilene eczacı denir” tarifini yapıyor! Çocuklar ne kadar cahil, değil mi?..

Vadiye yuvarlanan taş sel suyuna karışır!

Bugün hep şunu düşünüyorum:
Hastanelere gidiyoruz. Maaş ve primlerini devletin ödediği uzman doktorlar bizi muayene edip reçetemizi yazıyor. Kullandığımız ilaçların parasını devlet ödüyor.
Bizse, o hasta halimizle ve gecenin köründe, vitrinlerdeki “nöbetçi” adreslerine baka baka eczane arıyoruz!
…..
Acaba her hastane ve sağlık merkezinin kendi bünyesinde, şöyle hemen yanı başına, dört dörtlük birer eczane kurmak; hastane, poliklinik, sağlık ocağı kurmaktan çok mu daha zor?..

Bir zamanlar doktorlar da; “bir umut” diyerek ticaret yapmaya da uğraşır; özel sağlık merkezleri açarlar… Fakat kiradır, yakıttır, eleman maaşıdır; vergi, tanıtım, maliyedir kırk tane işle uğraşıp, hasta tedavi edeceği zamanını kendi kendini hasta etmek için harcar… En sonunda da bir sürü borç, sıkıntı, bunalım içinde iflas bayrağını çekerlerdi!
Eminim ki bunları, benden başka da düşünenler olmuştur bugün…

Stop
Muammer Erkul
04 Aralık 2009 Cuma

.

4 yorum

  1. Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi…

  2. “Vadiye yuvarlanan taş” teşbihinle güne enerjik ve bir sürü çözümle başlıyorum.
    Teşekkürler ederim ağabeyim.
    Halid Abay

  3. Çok güzel bir yazı yazmışsınız elinize, gönlünüze sağlık.

  4. Ben, bu bir günlük eylemlere bir mâna veremiyorum. Nedir amaç? Ya sonuç? Kim ne kazandı, ne değişti, ya da değişecek? Kim cezalandırıldı? Vatandaş değil mi? Ya o gün herhangi bir yerde herhangi bir vatandaşımız bir hastası için acil olarak alması gereken bir ilacı temin edemediği için hastasını kaybetmiş ise!.. Sizce olamaz mı? Ya da olmadı mı acaba? Bu grev nedeniyle hiç mağdur olan yok mu acaba? Belki o bir gün birileri için hayati önem taşıyordu. Aksini kim iddia edebilir? Ben açıkçası eczacıların ilaç fiyatlarında yapılan bu yeni düzenleme ile eczacıların zarar ettiğine inanmıyorum. Aklı selim ve dürüst bir veya birkaç eczacı kardeşimizin bu konuda dürüstçe yapacağı bir açıklamayı duyana kadar da bu inancım sürecek. Açıkçası hükümetin herhangi bir ticari düzenlemede muhataplarını zarara sokacağına da inanmıyorum. Mutlaka gerekli araştırma ve incelemeler yapıldıktan sonra uygulamaya geçilmiştir diye düşünüyorum. Dürüst ve vicdan sahibi eczacıları tenzih ediyorum.

    AHMET FARUK YILMAZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir