Evinin efendisi :) [17 Ağustos 2006 Perşembe]

Çölün kumu üstünde sonsuza dek asil duruşlarıyla oturan devasa sfenksler gibi tıpkı, öylece boşluğa bakarlar, sükunet ve bilgelikle” demiş Charles Baudelaire…
Aslında hiç sevmem böyle; bak şu adam bunu demiş, bak bu kadın şöyle söylemiş laflarını… Ya kardeş, varsa denecek bir söz; sık kravatını kendin söyle, öyle değil mi?..
Yok, ı ıh, öyle değil beabi…
Baksanıza Hippolyte Taine de: “Çok sayıda düşünür ve kedi tanıdım ama kedilerin bilgeliği ölçülemeyecek derecede üstündür” demiş…

Hiç kediniz oldu mu sizin?..
Aaa! Niye ki?..
Her kedi biraz derttir elbette bulunduğu evde, ama büyük bir mutluluktur… Hele küçük bir yavru iken insanlarla oynamaya alışmışlarsa. Hoşuma gitti bu iş; bugün kim ne demiş bakacağım kediler için, umarım alerjisi olan yoktur aranızda!
Kedi yanına geldiği zaman hapşırıyorsanız, sizi hapşırtan kedinizin tüyü değil, tüyündeki tükürüğüymüş… Kedilerin tükürüğünde tüylerini temiz tutan bir deterjan varmış!
Bütün askeri cesaretine rağmen, Nopolyon bir “ailurofobik”mış, yani kediden korkarmış…

Kedi denince sabaha kadar konuşabilirim aslında, öyle ki bu köşe “miyavlamaya” başlar!
İngilizlerin atasözleri şöyle diyormuş:
“Kedi dokuz canlıdır: Üçü oyun oynamak için, üçü dolanmak, üçü de öylece durmak için.”
“Kedinizin gözünde, her şey ona aittir.”

“Bir kedinin dostluğunu kazanmak kolay iş değildir… Çünkü ilgi ve saygısını olur olmaz dağıtmaz. Yoldaşınız olmayı kabul etse de asla köleniz olmayacaktır.” (T.Gautier), Köpeklerin sahipleri olur, kedilerinse köleleri. (Amanda Bell), Eğer bir odanın bir köşesine tek bir gün ışığı vuruyorsa, emin olabilirsiniz ki o ışığın altına çoktan bir kedi uzanmıştır. (Macfarlane), Kedinize oyun öğretmeye çalışmayın; onlar bütün oyunları bilirler. (S. Malik), Kedi yavruları ve perdeler… Birini seçmek zorundasınız. (Pam Brown)

Mavi gözlü kedilerin yarısı sağır doğarmış. Çünkü gözleri mavi ve tüyleri beyaz yapan gen, aynı zamanda iç kulakta bir bozukluğa da neden olurmuş. Sağır kedilerin çoğu miyavlamazmış… Çok renkli erkek kediler ender bulunurmuş. Her 3 bin çok renkli kedinin sadece 1 tanesi erkek olabilirmiş…
Şişman kediler sağlıksız kedilermiş. Sağlıklı bir kedinin burnu soğuk olurmuş.
Bir kedi ortalama günde 16-18 saat uyur, bu süre içinde tetikte ve harekete hazır bekler, günde yalnızca 3-4 saat derin uyku uyurmuş.
Bir kedinin karanlıkta görme özelliği insanınkinden 6 kat fazlaymış. Kediler de zifiri karanlıkta göremezmiş…
Kediniz bir ağaçtan inemediğinde ağacın altına sevdiği bir yiyecek koyup uzaklaşmanız gerekiyormuş. Çoğu kedi bu durumda, bir iki saat içinde aşağı inmenin bir yolunu bulurmuş…

Bir kedi asla sorun çıkarmaz, yeter ki sütünü gül desenli tabakta, balığını da mavi tabakta vermeyi unutmayın. Gerisini o halleder. Yere döküp oradan yer… (Arthur Bridges)
Henüz minik bir pisicikken, kedim Pete yaşam felsefesini belirlemişti: Beslenme, barınma ve öteki hayati ihtiyaçlarını ben sağlayacaktım, geri kalanları da o. (Robert Heinlein)
…..
Bugünlük bu kadar “miyav” yeter değil mi?
 

Stop
Muammer Erkul
17 Ağustos 2006 Perşembe

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir