Gül’ün de izlediği film [14 Mart 2008 Cuma]

Cumhurbaşkanımız Gül, göreve geldiğinden beri ilk defa sinemaya gitmiş. Ailesiyle birlikte; “120” filmine… Ben sık sık sinemaya kaçarım. Önceki gece de (Bayrampaşa, Ben Fazla Kalmayacağım)’daydım. Orijinal ama gülmek/ağlamak ikileminde bırakan bu film hakkındaki yazım www.muammererkul.com adresinde. Şu anki konumuz; 120 Vanlı çocuğun 1914 yılındaki kahramanlığı.

120 üzerinde çok durdum, biliyorsunuz… Vanlı değilim. Filme imza atanlardan arkadaşım yok. Bir çıkarım veya beklentim de olmayan bu film, izlediğim en iyi yapım da değil… Peki, neden bahsedip duruyorum? Çünkü 120; sinemamızın uyanma, gözlerindeki çapakları ovuşturma filmi…
Bir adam düşünün; ona anlatılmaktadır, kitaplarda okumaktadır ki; altın madeninin üstünde oturuyor! Fakat o zavallı, tembihlenmiş veya tehdit edilmiş gibidir! Dünyanın bu en zengin madenini kazacağına, incik boncuklarla oyalanmaktadır… Hitler ve nazizmle anılan Almanlardan, komünizm belasından süzülmüş Ruslardan ve Mao kösteğinden kurtulmuş Çinlilerden fazla utanır gibidir kendi tarihinden!..

120 filminde varsın ufak tefek acemilikler olsun: Bazı kıyafetler eskitilmemiş olsun, karlı dağlardaki yolculuk hızlı geçmiş olsun, taşınan mühimmat sandıkların boş olduğu belli olmuş olsun hiiiç önemli değil…
Önemli olan; bu “maden”den çıkarılan parçanın küçük veya büyük, taşlı veya topraklı olması değil… Mühim olan; dünyanın en büyük altın madenine, bu kazmanın, artık vurulmuş olmasıdır!
İşaret bayrağı Van’da dikilmiştir artık; “altın madeni burada” denerek…
Milletimizin sinemacılara mesajı ise bellidir:
“Hadi sen de kaz, daha büyük altınlar çıkart bu madenden. Çünkü bu toprağın neresine parmağını soksan ayrı bir kahramanlık senaryosu fışkırır!”

…….

KİTAP:
Osmanlı Araştırmaları Vakfı, “Sorularla ERMENİ MESELESİ” isimli kitabı çıkardı. Büyük boy 470 sayfa, ciltli. 181 önemli soruya cevaplar şeklinde hazırlanmış olan kaynak eser; Prof. Dr. Ahmed Akgündüz, Doç. Dr. Said Öztürk ve Dr. Recep Kara imzasını taşıyor. (osmanli.org.tr)

…….

Not: www.muammererkul.com adresli sitemizde, yayınlanmış radyo programlarını da koymaya başladık.

Stop
Muammer Erkul
14 Mart 2008 Cuma

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir