Kandil mi? O da ne?!. [02 Temmuz 2009 Perşembe]

“Bazı cevapları bilmek, gericiliktir” hükmü kasıtlıdır.
Üstelik bu ahmak iddiası çok yaygın olduğundan; saf/cahil tabaka kendi bildiklerinden utanır! Bilen bildiğini, bilmeyen öğrendiğini belli etmek istemez! Bilenin (cahil görünmemek için) bilgisini gizlemesi ne acı zıtlıktır!
Hâlbuki ineğe “tanrı” diyenlerin, hatta sıçanlara tapınanların bile kendilerine has zamanları vardır.
Bu günlerin özelliğini bilmeyenlere şöyle derler: “Sen ne biçim fareyetapansın da tanrılarına ne zaman süt sunulacağını bilmiyorsun?”
İşte bu sefiller dahi kendi dini günlerini bilenlere, bildikleri için “cahil” damgası vurmaya çalışmaz!

Ülkemizde ise bazı soruların cevabını bilmemek, bazı soruların cevabını ise bilmek “çok ayıp”tır!
Zaten milyonlarca insanımız gerici görünmemek adına, takip ettikleri yayın ve filmlerden; Noel’in zamanını, Paskalya bayramını, yortuları hatta Cemşit’in Nevruz’unda neler yapıldığını ezberlemiştir…
Fakat yine bu ülkede, herhangi bir üniversitenin kapısından her çıkana (en çaylak öğrenciden profesörlere kadar) mikrofon uzatıp: “Regaip, Mevlit, Berat Kandilleri nedir, Kadir Gecesi ne zamandır” diye sorsanız, acaba kaçından doğru cevap alırdınız?
Hatta bunlardan kaçı cevap vermekten korkmazdı?

Ülkemizde maalesef; bizden başka herkesin bayramlarını, ibadetlerini, hatta dualarını bilmek hüner, meziyet, marifet…
Fakat yine bu aynı ülkede; kendimizin ve kendimiz gibi inanan insanların manevî değerlerini merak etmek bile hor/hakir görülmeye sebeptir!
…..
(Yazının açılımı ve yorumları web sitemizdedir.)

Stop
Muammer Erkul
02 Temmuz 2009 Perşembe

11 yorum

 1. Author

  NOT:
  Bir fikre taraf olmak;
  o fikri yaymaya çalışmak, demektir!

  Ben bu fikrin, yazının linkini kendi adreslerime gönderdim. Umarım sizlerin de bu yazıyı görmekten memnun olacak adresleriniz vardır…

  M:-)

 2. Doğru söze ne denir, ağzına sağlık abi…

  ÜNSAL CENAY

 3. Allahu teala razı olsun.
  Adı geçen güzeller güzeli KANDİLLERİMİZ HÜRMETİNE ömrünüze bereket, kaleminize kuvvet versin inşallah.

  GÖLÇİÇEĞİ

 4. Muammer abi eline, diline, kalemine sağlık. Bu konu ancak bu kadar güzel anlatılabilirdi.
  Belki birileri okur da ders alır…

  Teşekkürler.

  ALİ KAYA

 5. Author

  Canım kardeşim Allahü teala razı olsun.
  Mükemmel bir yazıydı. Okuyanı silkeleyen türden…
  Eline sağlık, kalemine kuvvet. Vücûduna sıhhat, gönlüne ferahlık, cüzdanına bereket, ailece mutluluklar dilerim Rabbim tealadan.
  Muhabbetlerimle…

  RAGIP KARADAYI

 6. Günaydın, güzel sözlü…

  Kafaları karıştırmak için verilenler, kafaları o kadar karıştırmış ki. Kafalar allak bullak. Bir zamanlar kendilerini saklama ihtiyacı duyanlar şimdi feryat figan, hak istiyenler… Tanrıtanımazlığı modernlik, çıplaklığı gelişmişlik, ahlaksızlığı özgürlükmüş gibi gösterip, gençlerin işte kafalarını karıştırmaya uğraşıyorlar. İş her zaman olduğu gibi yine biz anne babalara düşüyor. Bizler inancımıza sahip çıkıp saygı gösterdiğimiz sürece Allah’ın da izniyle böyle çocuklar yetiştirebileceğiz. Geçen günki “Sevgilini Döverim” yazısında bahsettiğin gibi birbirimize saygılı olarak, kendi değerlerimize sahip çıkalım. Kandillerimiz bizim kurtuluş gecelerimiz…
  ALLAH hepimizin günahlarını bağışlasın, daha çok kandileri eda etmeyi nasip etsin.

  YILDIZ

 7. Mübarek üç ayları idra ettiğimiz bu günlerde bu yazı insanları kendine getirir.
  Kaleminize sağlık.

  ZEKİ DOĞAN

 8. Bu kelimeleri bir araya getirip, ülkemizin acı gerçeklerini dile getirdiğiniz için teşekkür ederim.
  Keyifli bir şekilde okuyorum.
  En kısa zamanda sizi Kocaeli’nde misafir etmek istediğimizi tekrar etmek isterim.
  Saygılarımla.

  Kocaeli Büyükşehir’den
  MUHAMMET

 9. Karanlıktan kurtulmak için insana “ışık” gerekir. Kimi insan mum yakar, kimi insan ampul, kimi çakmak, kimisi başka bir şey…
  Mum; etrafını aydınlatır kendi dibini aydınlatamaz.

  Kendinden haberi olmayan zavallıya,
  yakışır mı, ince bilgileri diline ala?
  (M)

  Ehli hikmet zatlar buyurmuşlar ki “Kendisine hayrı olmayan kimsenin başkasına hayrı olmaz. İnsan kendisi için hayır işlemez, kendisine iyilik yapmazsa, insanlar da ona hayır ve iyilik yapmaz.”

  Teşbihte hata olmaz derler, o zaman aydınlanmak için mum kullanmak çok akıllıca olmasa gerek! Bazı konular hassastır, bu konular için ağzı olan değil, ehli olan konuşmalı. Ama tuzaklar karanlıklarda öyle kurnazca kurulmuş ki ışığı olmayan göremiyor, hooop düşüveriyor içine…
  Bir de düştüğü çukur çok iyiymiş gibi insanları da yanına çekiyor!
  Kandil geceleri hakkında nakli esas alarak hazırlanmış dinimizislam.com’da yayınlanan yazılar aşağıdadır:

  Sual: Mübarek gün ve gecelerin aslı yoktur, bunlar sonradan çıkmıştır deniyor, bu doğru mu?
  CEVAP
  Hayır, kesinlikle doğru değildir. Hepsini Peygamber efendimiz bildirilmiştir.

  Mübarek geceler, İslam dininin kıymet verdiği gecelerdir. Allahü teâlâ, kullarına çok acıdığı için, bazı gecelere kıymet vermiş, bu gecelerdeki, dua ve tevbeleri kabul edeceğini bildirmiştir. Kullarının çok ibadet yapması, dua ve tevbe etmeleri için bu geceleri sebep kılmıştır. (S. Ebediyye)

  İmam-ı Gazali hazretleri buyuruyor ki:
  Ahiret yolcusunun, ibadetle ihya edilmesi kuvvetle müstehab olan mübarek geceleri boş geçirmesi uygun değildir; çünkü bunlar hayır mevsimleri ve kârı bol olan gecelerdir. Kazançlı mevsimleri ihmal eden tüccar, bir kâr sağlayamadığı gibi, mübarek geceleri gafletle geçiren ahiret yolcusu da maksada ulaşamaz. (İhya)
  MEVLİD GECESİ:
  Mevlid, doğum zamanı demektir. Mevlid gecesi, Rebiulevvel ayının 11. ve 12. günleri arasındaki gecedir. Peygamber efendimiz nübüvvetten sonra, her yıl, bu geceye önem verirdi. Her Peygamberin ümmeti, kendi Peygamberinin doğum gününü bayram yapmıştı. Bugün de, Müslümanların bayramıdır. Neşe ve sevinç günüdür. (Mevâhib-i ledünniyye)

  İslamiyette doğum gününü kutlamak, Allahü teâlâya şükretmek vardır. Peygamber efendimiz, Pazartesi günü oruç tutardı. Sebebini sorduklarında, (Bugün dünyaya geldim. Şükür için oruç tutuyorum) buyurdu. (H. S. Vesikaları)

  Mevlidi, erkek kadın karışık olmadan, çalgı ve başka haram karıştırmadan, Allah rızası için okumak, salevat-ı şerife getirmek, tatlı şeyler yedirip içirmek, hayrat ve hasenat yapmak, böylece, o gecenin şükrünü yerine getirmek müstehabdır. (Nimet-ül-kübra, Hadika, M. Nasihat)

  Bu gece, O doğduğu için sevinenler affedilir. Bu gecede, Resulullah doğduğu zaman görülen hâlleri, mucizeleri okumak, dinlemek, öğrenmek çok sevabdır. Kendisi de anlatırdı. Eshab-ı kiram da, bir yere toplanıp anlatırlardı. (S. Ebediyye)

  Mevlid gecesi, Kadir gecesinden sonra en kıymetli gecedir; hatta Mevlid gecesinin Kadir gecesinden de kıymetli olduğunu bildiren âlimler de vardır. El-mukni, El-miyar ve Tenvir-ül-kulub kitaplarında Mevlid gecesinin Kadir gecesinden kıymetli olduğu bildiriliyor. (Ed-dürer-ül-mesun)

  Birkaç hadis-i şerif meali:

  (Beni ana-baba, evlat ve herkesten daha çok sevmeyen, mümin olamaz.) [Buhari]

  (Bir şeyi çok seven, elbette onu çok anar.) [Deylemi] (Resulullahı seven de onu çok anar.)

  (Peygamberleri anmak, hatırlamak ibadettir.) [Deylemi] (Mevlid okumak da, Resulullahı hatırlamaktır. Muteber kitaplarda, Peygamberimizin de önem verdiği açıkça yazılı olan bu mübarek gecede, Peygamber efendimizi anmaya, nasıl uydurma denebilir?)

  BERAT GECESİ:
  Şaban ayının 15. gecesidir. Tefsirlerde Kur’an-ı kerimin, Levh-il-mahfuza bu gece indirildiği bildirilmektedir. Âyet-i kerimede mealen buyuruluyor ki:
  (Apaçık olan Kitab’a andolsun ki, biz onu [Kur’anı] mübarek bir gecede indirdik. Elbette biz insanları uyarmaktayız.) [Duhan 2,3]

  Her yıl, Berat gecesinde, o yılda olacak şeyler, ameller, ömürler, ölüm sebepleri, yükselmeler, alçalmalar, yani her şey Levh-i mahfuzda yazılır. Resulullah efendimiz, bu gece, çok ibadet, çok dua ederdi. Şaban ayında niçin çok oruç tuttuğu sorulduğu zaman Resulullah efendimiz buyurdu ki:
  (Şaban, öyle faziletli bir aydır ki, insanlar bundan gafildir. Bu ayda ameller, âlemlerin Rabbine arz edilir. Ben de amelimin oruçlu iken arz edilmesini isterim.) [Nesai]

  Birkaç hadis-i şerif meali daha:

  (Şabanın 15. gecesini ibadetle, gündüzünü de oruçla geçirin! O gece Allahü teâlâ buyurur ki: Af isteyen yok mu, affedeyim. Rızk isteyen yok mu, rızk vereyim. Dertli yok mu, sıhhat, afiyet vereyim. Ne isteyen varsa, istesin vereyim. Bu hâl, sabaha kadar devam eder.) [İbni Mace]

  (Allahü teâlâ, Şaban’ın 15. gecesinde müşrik ve müşahin hariç herkesi affeder.) [İbni Mace] (Müşahin, bidat ehli demektir.)

  (Rahmet kapıları dört gece açılır. O gecelerde yapılan dua, reddolmaz. Ramazan ve Kurban bayramının birinci gecesi, Berat ve Arefe gecesi.) [İsfehani]

  (Allahü teâlâ, Şaban’ın yarısının [Berat] gecesinde, dünya semasına tecelli eder. Benikelb kabilesinin koyunlarının kıllarından daha çok kimsenin günahlarını affeder.) [İbni Mace, Tirmizi]

  (Allahü teâlâ, Şaban ayının 15. gecesinde rahmetiyle tecelli ederek kendisine şirk koşan ve Müslüman kardeşine kin güdenler hariç herkesi affeder.) [İbni Mace]

  Hazret-i Âişe validemiz, (Ya Resulallah, Allahü teâlâ seni günah işlemekten muhafaza buyurduğu halde, neden Berat gecesinde çok ibadet ettin?) diye sual etti. Peygamber efendimiz, cevaben buyurdu ki:
  (Şükredici kul olmayayım mı? Bu yıl içinde doğacak her çocuk, bu gece deftere geçirilir. Bu yıl içinde öleceklerin isimleri, bu gece özel deftere yazılır. Bu gece herkesin rızkı tertip olunur. Bu gece herkesin amelleri Allahü teâlâya arz olunur.) [Gunye]

  KADİR GECESİ:
  Ramazan-ı şerif ayı içinde bulunan en kıymetli gecedir. Bazı âlimlere göre Mevlid gecesinden sonra en kıymetli gecedir. Birkaç hadis-i şerif meali şöyledir:

  (Allahü teâlâ, Kadir gecesini ümmetime hediye etti, ondan önce kimseye vermedi.) [Deylemi]

  (İnanarak ve sevabını Allahü teâlâdan umarak, Kadir gecesini ihya edenin geçmiş günahları affolur.) [Buhari, Müslim]

  (Kadir gecesini Ramazanın son on gününde arayın.) [Müslim]

  (Kadir gecesi sabahı güneş şuasız olarak doğar. Yükselinceye kadar sanki büyük bir tabak gibidir.) [Müslim]

  AŞURE GÜNÜ:
  Muharrem ayının onuncu günü Aşure günüdür. Muharrem ayı, Kur’an-ı kerimde, kıymet verilen dört aydan biridir. Hadis-i şerifte buyruldu ki:
  (Aşure günü Nuh aleyhisselamın gemisi, Cudi dağına indirildi. O gün Nuh ve yanındakiler, Allahü teâlâya şükür için oruçlu idiler. Hayvanlar da hiç bir şey yememişti. Allahü teâlâ denizi, beni İsrail için, Aşure günü yardı. Yine Aşure günü Allahü teâlâ Âdem aleyhisselamın ve Yunus aleyhisselamın kavminin tevbesini kabul etti. İbrahim aleyhisselam da o gün doğdu.) [Taberani]

  Peygamber efendimiz bir gün öğleye doğru buyurdu ki:
  (Herkese duyurun! Bugün bir şey yiyen, akşama kadar yemesin, oruçlu gibi dursun! Bir şey yemeyen de oruç tutsun! Çünkü bugün Aşure günüdür.) [Buhari, Müslim, Ebu Davud]

  Aşure günü hakkında birkaç hadis-i şerif meali daha:

  (Aşure günü oruç tutanın, bir yıllık günahları affolur.) [Müslim, Tirmizi, İ. Ahmed, Taberani]

  (Aşurenin faziletinden faydalanın! Bu mübarek günde oruç tutan, melekler, peygamberler, şehidler ve salihlerin ibadetleri kadar sevaba kavuşur.) [Şira]

  (Aşure günü, ilim öğrenilen veya zikredilen bir yerde, biraz oturan, Cennete girer.) [Şira]

  (Aşure günü, on Müslümana selam veren, bütün Müslümanlara selam vermiş gibi sevaba kavuşur.) [Şira]

  (Aşure günü, aile efradının nafakasını geniş tutanın, bütün yıl nafakası geniş olur.) [Beyheki]

  MİRAC GECESİ:
  Mirac, merdiven demektir. Resulullah efendimizin göklere çıkarıldığı, bilinmeyen yerlere götürüldüğü gecedir. Recebin 27. gecesidir. İsra suresinin ilk âyet-i kerimesinde, Mirac bildirilmektedir. Mirac gecesini ibadetle gündüzünü de oruçla geçirmelidir. İki hadis-i şerif meali:

  (Bu gece, iyi amel eden için yüz yıllık mükâfat vardır.) [İ. Gazali, Ebu Musa el-Medeni]

  (Recebin 27. günü oruç tutana, 60 yıllık oruç sevabı verilir.) [İ. Gazali, Ebu Musa el-Medeni]

  TERVİYE VE AREFE GÜNÜ:
  Arefe günü, Kurban bayramından önceki gündür. Terviye, Arefe gününden bir önceki güne denir. Birkaç hadis-i şerif meali:

  (Terviye günü oruç tutan ve günahtan sakınan Müslüman Cennete girer.) [Ramuz]

  (Arefe günü tutulan oruç, geçmiş ve gelecek yılın günahlarına kefaret olur.) [Müslim]

  (Arefe günü [Besmeleyle] bin İhlâs okuyanın günahları affolup duası kabul olur.) [Ebuşşeyh]

  (Arefe günü, kulağına, gözüne ve diline sahip olan mağfiret olur.) [Taberani]

  (Şeytan, Arefe gününden başka bir günde daha zelil, hakir ve kinli görülmez.) [İ. Malik]

  (Arefe ne güzel gündür. O gün rahmet kapıları açılır.) [Deylemi]

  (Arefe gününe hürmet edin! Arefe, Allahü teâlânın kıymet verdiği bir gündür). [Deylemi]

  MUHARREM AYI VE HİCRİ YILBAŞI:
  Muharrem ayının birinci gecesi, Müslümanların kameri yılbaşı gecesidir. Muharrem ayı, Zilkade, Zilhicce ve Receb ile beraber Kur’an-ı kerimde kıymet verilen dört aydan biridir. (Tevbe 36)

  Müslümanlar, kendi yılbaşı gecelerinde ve günlerinde müsafeha ederek, mektuplaşarak tebrikleşir. Birbirlerini ziyaret eder, hediye verirler. Yılbaşını mecmua ve gazetelerle kutlarlar. Yeni senenin, birbirlerine ve bütün Müslümanlara hayırlı ve bereketli olması için dua ederler. Büyükleri, akrabayı, âlimleri evinde ziyaret edip dualarını alırlar. O gün, bayram gibi temiz giyinirler. Fakirlere sadaka verirler. (S. Ebediyye)

  Muharrem ayı ile ilgili birkaç hadis-i şerif meali şöyledir:

  (Ayların efendisi Muharrem, günlerin efendisi Cuma’dır.) [Deylemi]

  (Ramazandan sonra en faziletli oruç, Allah’ın ayı Muharrem ayında tutulan oruçtur. Farzlardan sonra en faziletli namaz, gece namazıdır.) [Müslim, İbni Mace, Tirmizi, Nesai]

  (Nafile oruç tutacaksan Muharrem ayında tut; çünkü o, Allah’ın ayıdır. O ayda bir gün vardır ki, O günde Allah geçmiş kavimlerden birinin tevbesini kabul etti. Yine o gün tevbe edenlerin günahlarını da affeder.) [Tirmizi]

  REGAİB GECESİ:
  Receb-i şerifin ilk Cuma gecesine Regaib gecesi denir. Her Cuma gecesi kıymetlidir. Bu iki kıymetli gece bir araya gelince, daha kıymetli oluyor. Allahü teâlâ, bu gecede, mümin kullarına, ragibetler, yani ihsanlar, ikramlar yapar. Bu geceye hürmet edenleri affeder. Bu gece yapılan dua red olmaz ve namaz, oruç, sadaka gibi ibadetlere, sayısız sevaplar verilir.

  Perşembe günü oruç tutup gecesini de ihya etmek çok sevabdır. Perşembeyle birlikte, Cuma günü de oruç tutmakta mahzur yoktur. (Gunye)

  İki hadis-i şerif meali:

  (Receb’in ilk Cuma gecesini [Regaib gecesini] ihya edene, kabir azabı yapılmaz. Duaları kabul edilir.) [S. Ebediyye]

  (Şu beş gecede yapılan dua geri çevrilmez: Regaib gecesi, Berat gecesi, Cuma gecesi, Ramazan bayramı ve Kurban bayramı gecesi.) [İ. Asakir]

  CUMA GÜNÜ VE GECESİ:
  Cuma, müminlerin bayramıdır. Birkaç hadis-i şerif meali şöyledir:

  (Cumadan faziletli bayram yoktur ve o günkü iki rekât namaz, Cuma günü dışındaki bin rekâttan efdaldir.) [Deylemi]

  (Allahü teâlânın indinde günlerin seyyidi Cuma’dır, kurban ve Ramazan bayramı gününden de kıymetlidir. Cuma gününün beş hasletinden biri; Allah, Âdemi Cuma günü yarattı. Dünyaya o gün indirildi, o gün vefat etti.) [Buhari, İ. Ahmed]

  (Musa aleyhisselam dedi ki: Ya Rabbi! Bana cumartesi gününü verdin, Muhammed aleyhisselamın ümmetine hangi günü vereceksin? Onlara Cuma gününü vereceğim, buyuruldu. İlahi! Cuma gününün kıymeti ve sevabı ne kadardır diye sordu. Ey Musa! Cuma günü yapılan bir ibadete, cumartesi günü yapılan yüz bin ibadet sevabı vardır, buyuruldu. Bunun üzerine Musa aleyhisselam, ya Rabbi! Beni Muhammed aleyhisselamın ümmetinden eyle diye dua eyledi.) [Ey Oğul İlmihali]

  (Cumartesi günü Musa aleyhisselamın ümmetine, Pazar günü İsa aleyhisselamın ümmetine verildiği gibi, Cuma günü de, Müslümanlara verildi. Bugün, Müslümanlara hayır, bereket, iyilik vardır.) [R. Nasıhin]

  NETİCE: Görüldüğü gibi, bütün mübarek gün ve geceler, hadis-i şeriflerle bildirilmiştir. Bu gün ve gecelere uydurma diyenlerin, bu sözlerinin uydurma olduğu meydandadır.

  Daha fazla bilgi için: http://www.dinimizislam.com/detay.asp?id=29

  Hayırlı Cuma’lar…
  Hürmetler 🙂

  T.K.

 10. Kendi dinine ait bir özel günü “bilmemek” ten çok “bilmediğiyle gurur duymak “rahatsız ediyor beni.
  Tıpkı geçen gün başımda örtü var diye beni “ilkokul mezunu” sanan ve mesleğimi öğrenince bile garipseyip kahkahalarla gülen kişi gibi.
  Hadi bunu söyledin bari pardon de niye gülüyorsun.
  NOT: İlkokul mezunlarına da, herkese de saygı duyarım orada eğitimime kişiliğime değil başımdaki örtüye hakaret etmekti amaç onu anlatmak maksadım.
  Bazen öyle oluyor ki “vaftiz töreni” ne demek diyene acaip bakılıyor kültürsüz deniyor ama aynı kişiler kendi dinlerindeki kandili bilmeyeni garipsemiyor hatta bununla gurur duyuyor. Ne acı!!!
  İnsan bilgisizliğiyle gurur duyar mı?

  NUR

 11. Sevgili Nur,
  Sana bu şekilde davranan kişi söz söylediğinde zarar göreceğin bir konumda mıydı bilemiyorum…
  Zekanın, aklın, kâbiliyetin dış deriye veya saçlara kazınmış şeyler olmadığını söyleseydin keşke…
  Böyle olduğunu sananlardan ve bunların inkişaf edebilmesi için o bölgeleri açmak gerektiğini sananlardanmış o kişi!

  Ve açtığı yerlerden başka sermayesi olmayanlardanmış muhtemelen…

  KARANFİL

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir