Kitaplar [04 Kasım 2007 Pazar]

Uzun zamandır bahsedemediğim için masamdaki kitaplar yükseldi… Sözü uzatmadan ve araya kendi yorumlarımı katmadan, bana ulaşan son kitaplar hakkında birkaç satır söz edeyim…

KAYIP VATAN GİRİT:
Toprak kaybetmeye başlayan Osmanlı’nın şefkatli ve merhametli ellerinde 250 yıl adaletle yönetilmiş olan bu vatan parçasının, Girit adasının elden çıkması… 144 sayfalık bu tarihi romanın yazarı Hüseyin Ünal… Nesil Yayınları bastı.

AŞİNA ÇEHRELER:
“Dehâ ve Zekâ Dağı: Hoca Nasreddin”den, “Türkiye’min Âşığı: Dilaver Cebeci”ye kadar âşinası olduğumuz çehrelerden 70 kadarı… 320 sayfalık bu edebi araştırma-hatıra kitabı Mehmet Nuri Yardım tarafından hazırlandı. Nesil Yayınları bastı.

DR.CAHİT ÖNEY:
Mehmet Nuri Yardım’dan (arkadaşım ya torpil yaptım) bir eser daha… Sanat, edebiyat ve müzik dünyasının tanınmış ismi Dr. Cahit Öney’in hayatı, eserleri, hatıraları… 330 sayfalık kitabı Akış Yayınları bastı.

POZİTİF YAZILAR:
Bu pozitif; HIV+ anlamında!.. “Hiç yüzünüzü saklamak zorunda kalacağınızı düşündünüz mü?” sorusu ile başlayan, AIDS hakkında yayınlanmış yazı ve hatıralardan hazırlanan, HIV pozitiflere adanmış ve yazarı olmayan bu kitabı Pozitif Yaşam Derneği bastı.

SULTAN VE EMÎRLERİ:
Hülyalara dalarak bir anlamda “uçmuş” olan delikanlının, Selçuklular zamanında Konya’ya “güp diye” düşmesinin romanı. Ve orada, o zamanda yaşadıkları… “Moğolların Gölgesinde Sultan ve Emîrleri” isimli, Muhterem Yüceyılmaz’ın 224 sayfalık romanını Nesil Yayınları bastı.

ASHAB-I SUFFE:
Bir İslam tarihi araştırması… Gayet titizlikle basılmış, şahane bir cilt yapılmış. 415 sayfa… “Ashab-ı Suffe / Peygamber Okulunun Yıldızları” isimli kitabı Dr. Hilal Kara ile Abdullah Kara hazırladı ve Nesil Yayınları bastı.

SULTAN ABDÜLAZİZ:
“Sultan Abdülaziz’e yapılan suikast, modern darbelerin ilki sayılır. Bu açıdan tarih içinde özel bir yere sahiptir. Bu darbe ile 600 yıl içinde Osmanlı sarayında biriktirilen tarihi servet yağma edilmekle kalmamış, “93 Harbi” diye tarihlere geçen Osmanlı-Rus harbinde Türk-İslam Medeniyeti, tarihinin en ağır yenilgilerinden birini almıştır… Bu eserle, darbenin birinci derecede şahitleri ya da kahramanları olan isimleri dinleme imkanı bulacağız… Darbenin mimarı İngiliz büyükelçi Sir Eliot… Jöntürklerin lideri, Osmanlı tarihinin en büyük iki muhalifinden ve dönemin bir numaralı ismi Midhat Paşa… İhtilali bizzat organize eden Süleyman Paşa” ve diğerleri… “Beyaz Atlının Ölümü; Sultan Abdülaziz” isimli 336 sayfalık kitabı Dr. Ramazan Balcı hazırladı, Nesil Yayınları bastı.

Stop
Muammer Erkul
04 Kasım 2007 Pazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir