Kırkambar (Gıdalar rengine göre sağlık dağıtıyor)

Gıdalar rengine göre sağlık dağıtıyor!

Kırmızı renge sahip olan meyvelerin kalbe ve sinir sistemine,

turuncu meyvelerin ise kansere iyi geliyor…

Kırmızı

Kırmızı meyveler, birçok kalp ve damar hastalıklarında tedavi edici rol oynar ve kanser riskini azaltır, idrar yollarının sağlıklı çalışmasını sağlar ve hafızayı geliştirir.

Turuncu

Hem kırmızı hem de turuncu meyve ve sebzelerde bulunan beta karoten maddesi, kardiyovasküler hastalıkları ve kanser riskini azaltır, gözleri güçlendirir.

Yeşil

Yeşil meyve ve sebzeler de kanser ve kalp hastalıkları riskini azaltır. Doğum sırasında meydana gelebilecek olan kusurları engellerken, kırmızı kan hücreleriyle kemik ve dişlerin güçlü olmasına da yardımcı olur. Birçok meyvede bulunan K vitamini, demir, magnezyum ve kalsiyum, kemiklerin ve dişlerin güçlü ve kanın sağlıklı olmasını sağlar.

Koyu renkler

Mavi, mor ve siyah kategorisinde bulunan sebze ve meyveler de kalp ve idrar yollarını geliştirirken aynı zamanda yaşlanmayı geciktirir. Yabanmersini ve kızılcıkta bulunan antioksidanlar mesane enfeksiyonlarından, ülser ve diş eti hastalıklarına kadar korunma sağlar. Ayrıca bunlarda bulunan ve yoğunlaşmış tanenler olarak bilinen maddeler, istenmeyen bakterilerin hücrelere ve organlara yapışmasına mani olur.

Beyaz

Yoğurdun suyuna sarı ve yeşilimsi rengi veren Riboflavin isimli vitamin. Yoğurt suyunun dökülmesi ile sağlık açısından faydalı olan bu vitamin boşa gidiyor. B2 vitamini eksikliği, göz ve ağız kenarlarında çatlamalar ve yaralara sebep oluyor. Yoğurt suyunda da bulunan B2 vitamini, vücuttaki protein, karbonhidrat ve yağlarla etkileşim içine girerek, onların kullanılmasını kolaylaştırır.

Sarı

ABD de yapılan bir araştırma, yumurta sarısındaki lutein ve zeaksantinin gözlerde ortaya çıkan yaşla alakalı dejenerasyon ve katarakta karşı koruyucu tesir gösterdiğini ortaya koydu. Yumurtanın faydaları konusunda birçok araştırma yapıldığı, yumurtanın anne karnındaki bebekten, 60 yaşındaki ihtiyarlara kadar herkes açısından faydalı bir gıda olduğu belirtildi.

Faydaları

Meyveler içerdikleri A, C, E vitaminleri ile vücudumuzdaki hayati fonksiyonların zarar görmesine mani olan antioksidan vazifesi görürler. Birçok meyvede bulunan C vitamini demir emilimini kolaylaştırırken, hastalıklara karşı vücut direncini de artırmaktadır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir