Kırkambar (Kuruyemişler hakkında…)


Bayat kuruyemişlere dikkat!

Kuruyemiş alırken bayat ya da küflü kuruyemiş alırsak sağlığımız için gayet büyük bir risk faktörünü de beraberinde almış oluyoruz.

Uzmanların yaptığı araştırmalara göre bayat kuruyemişlerde aflatoksin bulundurduğu ve aflatoksinin de karaciğer kanserine sebep olmakta…

Aflatoksinin bayatlayan ve mantarlaşan besinlerde bolca birikir. Bu sebeple karaciğer kanserinin oluşumunda aflatoksinin çok etkili…

Uzun süre açıkta bekleyen kuruyemiş ve baharat gibi besinlerde bu madde ortaya çıkabilir. Bu sebeple bu tür gıdalar tüketilirken kokusuna ve görünümüne dikkat edilmelidir.

Hastalığın ilk evresinde vücudun bağışıklık sisteminin bu virüse karşı direnç geliştirmesi için herhangi bir tedavi uygulanmamalı, aksi takdirde kullanılan ilaçlara karşı virüsün direnç geliştirdiğini bunun da ileri safhalarda tedaviden sonuç alınmasına mani olduğu bilinmelidir.

“Bu hastalık tedavi edilemez” inancının artık ortadan kalktığı malum… Bağışıklık sistemini destekleyici ilaçlar ve antivirallerle bu hastalığın bertaraf edilebildiği artık bir hakikat…

En çok karşılaşıln problemlerden birinin hastaların beslenmesi…

Bu hastalar kesinlikle alkolden uzak durmalı ve vücuttaki toksik maddelerin atılması zor olduğu için ağır sporları yapmaktan kaçınmalıdır. Ama günlük hafif spor aktivitelerinin yapılmasında mahsur yoktur.

Türkiye’deki virüs tipinin tedavisinin son derece zor olduğu, son zamanlarda üzerinde çalışılan, virüsün yapısını parçalayan ilaçlarla yüzde 80′lere varan başarı elde edildiği bildirildi. Hepatit C’nin bulaşma riskinin AIDS’ten daha yüksek olduğu dile getirildi.

“Yatağa boş mideyle gidin”

Prof. Dr. Selahattin Ünal, reflü hastalığı, mideden ağza sıvı gelmesi şeklinde görülen hastalığın hayat tarzı ve beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesiyle bertaraf edilebileceğini söyledi.

Bazı hastalarda ilaç tedavisi gerekebileceğini anlatan Ünal, “Bu hastalıktan kaçınmak için yemekler sakin ve oturarak yenmeli, sofradan doymadan kalkılmalı, yağlı yiyeceklerden uzak durulmalı, boş mideyle yatağa gidilmeli” ikazında bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir