Kırkambar (Meyve sularındaki risk!)


Çocuklarınıza meyve suyu içirmeden önce iki kez düşünün.

Bebeklerde meyve suyuna altıncı aydan önce başlamanın beslenme açısından hiçbir faydası yoktur. Tüketiciler, muhtevası yüzde yüz meyve suyu olan ürünleri tercih etmeli.
Şeker ve su katkılı meyve sularının bebek beslenmesinde faydadan çok mahsurları vardır. Yüzde yüz meyve suyunu altı aydan büyük bir bebeğe ancak günde 120-150 mililitre yani 1.5 çay bardağı verirsek dengeli bir beslenmenin yerini alabilir.
 
BEBEKLER İÇİN ÜZÜM SUYUNU TERCİH EDİN
 
Türkiye’de annelerin ek besin olarak meyve suyunu tercih ettikleri biliyoruz. Ancak yüzde yüz tabii olmalıdır.
 
Marketlerdeki kutularda satışa sunular meyve sularından üzüm, nar ya da elmanın katkısız olduğu biliniyor. Diğerleri şeker ve su karışımından ibaret…
 
Bebeklere ek besin olarak verilecek meyve sularında tercih sırasının üzüm, şeftali, narenciye suları, elma, muz ve armut, altıncı aydan sonra ek besin için fruktoz ve glikoz oranı düşük üzüm suyunun tercih edilmesi lazımdır.
 
Fruktoz ve glikoz oranı yüksek olan elma ve muz suyuna göre üzüm suyu daha üstün. Bir de sorbitol oranı yüksek olan erik suyuna göre daha iyi tolere edilen bir içecektir.
Eğer bebeklere yüzde yüz meyve suyu veremiyorsak o zaman alternatif seçenek süt, ayran gibi içecekler olmalı ama asla gazlı, karbonatlı içecekler, çay ve meyveli içecekler dediğimiz belli bir oranda meyve, şeker ve su ihtiva eden içecekler olmamalı. Bunlar iyi seçenek sayılmaz.”
 
BOY KISALIĞI VE ŞİŞMANLIK RİSKİ
 
Meyve suyunun gece yatmadan önce verilmemeli. Gün içinde öğünlerle birlikte tüketilmeli.
 
Gece yatmadan önce içilen meyve suyunun içindeki asitler, dişteki mine tabakasına zarar vereceği için diş sağlığı açısından mahsurludur.
 
Yapılan araştırmalara göre günde iki su bardağından fazla meyve suyu tüketen oyun çocuklarında (2-6 yaş) boy kısalığı ve şişmanlık daha çok görülüyor. Günde iki su bardağından fazla meyve suyu içen çocuklar içmeyenlere göre 2 yaşında 3 santimetre, 5 yaşında ise 5.5 santimetre daha kısa boy ortalamasına sahip oluyorlar. İki su bardağından az içenlerin ancak üçte birinde, iki bardaktan fazla içenlerin ise yarısında şişmanlık görülüyor.
 
Bebeklere ek besin olarak verilen yüzde yüz meyve suyu günde 1.5 çay bardağını, oyun çağında da iki su bardağını geçmemeli. Eğer 2 su bardağını aşarsa boy kısalığı ve şişmanlık riskini arttırıyor.

Bebeklere ve oyun çağı çocuklara verilecek aşırı meyve suyunun beslenme bozukluğunun yanı sıra ishale, karında şişkinliğe ve diş çürüklerine de sebep olabilmektedir.
(AA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir