Kırkambar (İşten Sonra Enerji İçin…)


Önce iş sonra sohbet ve muhabbet…
 
İşten sonra yaptığınız program her ne olursa olsun enerjiye ihtiyacınız olacak.

Gün içinde takip edeceğiniz birtakım yollarla enerjinizi akşam için de korumanız mümkün. Formsante dergisinin konuyla alakalı 10 teklifi şöyle:

1- Tasarruf modunu kullanın: Enerji seviyesi öğleden sonra düşüşe geçer. Rahatça halledebileceğiniz ve keyif aldığınız işleri, işteki son iki saate saklayın. Böylece akşama stressiz ve neşeli başlayabilirsiniz. 
 
2- Muvaffakıyetler listesi oluşturun: Ajandanızdaki yapılmamış işler enerjinizi tüketir ve evde olsanız bile aklınıza takılırlar. Yaptığınız işlere odaklanın. Gün içinde hallettiğiniz işlerin bir listesini yapın. Bu şekilde ofisi daha huzurlu terk edersiniz. 
 
3- Heyecanın keyfini çıkarın: İş çıkışında hangi kitabı okuyacaksanız? Hangi filmi seyredeceksiniz? İsimlerini bir kağıda yazın panonuza asın. Onlara baktıkça keyif alacaksınız. Bu ofisteki son saatleri kolayca geride bırakmanıza yardımcı olur. 
 
4- Gözlerinizi canlandırın: Gözleriniz yorulduğunda keyfiniz de azalır. Bilgisayarda çalışıyorsanız arada uzaklara bakın. Gözleri sık sık kırpmak göz kuruluğunu önler ve gözleri rahatlatır. 
 
5- Düzenli olun: Ofisten çıkmadan önce masanızı toplayın. Evrakları düzenleyin, lüzumsuz olanları atın, okunmuş e-postaları silin. Bunu alışkanlık haline getirirseniz düşünceleriniz pozitife döner, siz de çalışma gününü huzurlu olarak bitirirsiniz. 
 
6- Açlık krizlerine dayanın: Karnınız zil çalıyorsa ama akşam yemeği randevunuza daha bir saat varsa, elma ya da bir başka meyve yiyin. Bu enerji tedarikçileri iştahınızı kapatmaz. 
 
7- Zihninizi canlandırın: Akşam saatlerinde arkadaşlarınızla buluşup hoş bir sohbete, muhabbete dalacaksınız. Buluşmaya gitmeden önce bir mendilin üzerine birkaç damla limon otu yağı damlatın ve koklayın. Bu şekilde zihninizi canlandırabilirsiniz.

8- Tabiatın eşsiz gücünden faydalanın: Çalışma ortamınız ne kadar yeşil olursa, hava kalitesi o kadar iyi olur ve zihniniz canlanır. Pencerenin kenarına bir nane demeti yerleştirin. Akşam saatlerinde birkaç yaprak nane çiğneyin. Nane otu canlandırır, çiğneme hareketiyse çeneyi rahatlatır. 
 
9- Gerilimi gülerek yok edin: Gülmek mutluluk hormonlarının üretilmesini sağlar. Yorucu bir çalışma gününün ardından canınız gülmek istemiyorsa bir hileye başvurun: Dişleriniz arasına bir kalem aldığınızda dudak kenarlarınız yukarı doğru kalkar. Beyin mutlu olduğunuzu düşünür. 
 
10- Keyif masajı yapın: Kulakta 400 adet akupunktur noktası yer alır. Kulaklarınızı yukarıdan aşağıya doğru ovun. bu masaj etrafınızdan fark edilmez ve sizi canlandırır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir