Kırkambar (Yiyecekler hakkında)


1) Su içmek kilo vermenize yardımcı olur. (Doğrusu: Su yemek miktarını dengeleyebilir) Araştırmalar, eğer yemekten önce su içerseniz daha az yiyeceğinizi gösteriyor.
Virginia Politeknik Enstitüsü ve Eyalet Üniversitesi’nde yapılan araştırmada, 12 haftalık deney süresince düşük kalorili beslenen bir grupta yemekten önce 2 bardak su içenlerin içmeyenlere göre fazladan 2 kilo verdikleri tesbit edildi. Mideyi sıfır kalorili bir maddeyle doldurmak daha küçük porsiyonlar yemenize yol açıyor.


2) Kızarmış patates sivilce yapar. (Doğrusu: Yağlı yiyecekler aknenizi kötüleştirebilir) Cildinizdeki aşırı yağ akneye sebep olabilir, ancak yağlı yiyecekler bu problemi artırmaz. Amerikan Dermatoloji Akademisi’ne göre, bazı sebze yağları aknenizi kötüleştirebilir.
Ancak, uzmanlar bazı spesifik besinlerin akneye yol açmadığı konusunda aynı fikirdeler. Akademinin bu yılki konferansında sunulan ön çalışmada saf çikolata yemenin sivilcelere duyarlı insanlarda akneyi şiddetlendirdiği tespit edildi.

3) Beyaz un tehlikeli kimyasallarla beyazlatılıyor. (Doğrusu beyaz un beyazlatılıyor.) Un içindeki xantophylls isimli sarı bileşenlerin oksijenle reaksiyona girmesiyle kendi kendine beyazlaşır, ancak bu zaman haftalarca devam eder.
Bunu hızlandırmak için üreticiler FDA’nın onayladığı kimyasallarla unu tabii saman renginden beyaza çeviriyorlar.
Unlar zararsız olmasına rağmen, beyazlatma işlemi sırasında unun içindeki lif, magnezyum ve E vitamini gibi lüzumlu besinler de yok oluyor.

4) Havuç daha iyi görmenizi sağlar. ( Doğrusu, havucun içinde gözlerinizin sağlıklı olmasına yardımcı besinler var.) A vitamini bakımından zengin olan havuçta sihirli bir şey yoktur. A vitamini de göz sağlığı için çok mühimdir.
Ispanak, yer elması ve balkabağı da A vitamini bakımından oldukça zengindir. Amerikan Oftalmoloji Akademisi’ndeki uzmanlara göre, havuç görmeniz için iyidir, ancak görmenizi iyileştirmez.

5. Gece geç saatte yemek kilo aldırır. ( Doğrusu, bazı insanlar gece aşırı yemeğe daha fazla eğilimlidir.) Çok fazla kalori tüketmek günün her saatinde kilo aldırır. Birçok insan geceleri sıkıntıdan ya da açlık yerine başka duygulardan dolayı aşırı yemek yer, böylece kaloriler de yağ olarak depolanır.
Gece geç saatte yedikleri için sabah da kahvaltı yapmazlar ve bu sebeple gün içinde de kalori alımlarını dengeleyemezler. Buna mani olmak için akşam yemeğinden sonra dişlerinizi fırçalayın, mutfağın kapısını yatmadan 2 saat önce kapatın ve bir şeyler atıştırmayın.

6. Şeker, diyabete sebep olur. (Doğrusu şeker kilo alımını artırır ve bu da şeker hastalığı riskini artırır) Sigaranın doğrudan kansere yol açmaması gibi şeker yemek de şeker hastalığına sebep olmaz. Fakat araştırmalar şekerin bu noktada rolü olduğunu gösteriyor.
Aşırı kilolu olmanın tip 2 şeker hastalığı riskini artırdığını biliyoruz ve çok fazla şeker tüketmek de kilo aldırır.
Kilonuzu takip edin, bol bol lifli gıdalar tüketin, şekerli içecekler yerine su ya da çay için.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir