Kutlu Doğum Haftası [17 Nisan 2008 Perşembe]

Önümüzdeki yıllarda; “23 Nisan mı kaldırılsın, yoksa Kutlu Doğum Haftası mı” tartışmaları başlayacak, şaşırmayın!
“88 sene evvel 23 Nisan yoktu” diyecek birileri… Diğerleri şöyle cevap verecek: “8 sene evvel de Kutlu Doğum Haftası yoktu!”
Doğrusu da budur! 2005 senesinde Mevlit kandili ile 20 Nisan yan yana geldi… (1926’dan beri kullandığımız miladi takvime denk gelen Muhammed aleyhisselamın doğum tarihi 20 Nisan… Hicretle başlayan hicri takvime göre 11-12 Rebiülevvel arasındaki gece ise Mevlit Kandili.)
Bu rastlantı yüzünden o haftaya “Kutlu Doğum Haftası” dendi. Belli ki niyet iyiydi. Çeşitli etkinlikler yapıldı ve bu arada Mevlit Kandili de kutlandı… Fakat son üç yıl içinde akıl almaz bir hata yapıldı, bazıları “Kutlu Doğum Haftası 20 Nisan haftasıdır” demeye başladı…

Halbuki kutlu, mübarek, yüce doğum 11-12 Rebiülevvel günleri arasında gerçekleşmişti; bu geceye Mevlit Kandili deniyordu; Sevgili Peygamberimiz kendileri, ashabı ve sonradan gelen Müslümanlar da bu geceye çok kıymet vermişlerdi; çünkü bu geceye hürmet etmek sevaptı ve ibadetti… İslam dinindeki (istisnasız) bütün mübarek günler hicri takvime, kameri aylara göreydi; Peygamberimizin doğum günü ve gecesi de mübarek bir geceydi ve ibadet olarak, sevap umarak kutlanıyordu…
(Önceki ve sonraki Müslümanların doğum günü kutlamaları ise [ibadet değil] adettir. Fitne ihtimalinden miladi takvime göre kutlanır.)

Emin olun yakında tartışmalar başlayacak… Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri; çalgılı eğlencelere, zurnalı güreşlere dönerse ne olacak? Mevlit Kandili hem Ocak hem de Aralık ayına denk geldiğinde aynı sene içindende 3 defa mı doğum günü kutlanacak?..
Ayrıca… Katoliklerin, papa seçildiğini bacadan tüttürülen renkli dumanlardan öğrenmesine bile hayran olan bir takım insanların; “dinde yeniliğe açık olmak lazım” lafı yalandır ve hedefi İslam dininidir!

Sonuç olarak… Kutlu Doğum Haftası kutlamaları gayet iyi bir fikir’dir, lakin içinde Mevlit Kandili’nin bulunduğu hafta gerçekleştirildiği takdirde…
 

Stop
Muammer Erkul
17 Nisan 2008 Perşembe

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir