Umarım bugünlerde yağmura yakalanırsınız… [11 Nisan 2008 Cuma]

(Nisan’a ve insana…)

Bahar yağmurları vücuda zindelik ve enerji kazandırıyor. Çünkü içinde kullanılabilir demir var. Kış boyunca en alt seviyeye inen vücudun demir miktarını en doğal yoldan geri kazanın; yağmur gördüğünüzde dışarı çıkıp boool bol ıslanın!.. İçinde kullanılabilir demir bulunan yağmurlar başlarken, (yani bu hafta) etrafınıza dikkatle, fark etmek için bakın. Yaprakların boyutlarını, renklerini, tomurcukları hafızanıza kaydedin… Üşüyorsanız yağmur suyunu toplayın ve evde ısıtarak duş alın… Evcil hayvanınız varsa bu sudan içirip davranışlarının nasıl değiştiğine dikkat edin. Köpeğinizle yağmur altında dolaşın… Evde yaşlı kimseler varsa onların da ellerine, yüzüne, saçlarına yağmur suyu sürün. Hatta mümkünse hafta başında, kanınızdaki demiri ölçtürün; ıslana ıslana dolaşıp kanınızdaki demiri yeniden ölçtürün…

Günaydın. Günaydın sevgili umut… Günaydın, sevgili özleyişler ve sevgili yürek çırpıntıları… Ve; SEN!.. Günaydın. Günaydın; can kandıran yağmurlar… Günaydın; göz doyuran yeşiller… Günaydııın; nisan tomurcukları… Günaydın; gün… Günaydın; gül… Gün aydın; gülümsemeler… Gül aydın!..
Yağmurlar başladı, biliyor musunuz? Zindelik veren, enerji veren yağmurlar…
Yağmurlar “yağıyor”; biz altında dolaşsak daa, dolaşmasak da… Hatta yağmurluk giysek, bere taksak, üstümüze şemsiye açsak daa, açmasak da!.. Yağmurlar ya-ğı-yor!.. Nerdeyiz?..

Nisan yağmurlarında kullanılabilir sevgi var, hissedilebilir şefkat var, ve sonsuz hoşgörü var üstelik… Üstelik yağmurlar mayısta da yağacak, martta da yağıyordu… Nisanda da sevgi yağmurları yağıyor yine, her yerde.
Peki biz,,, biz, nerdeyiz?..
Etrafımıza biraz daha dikkatle bakıyor muyuz; bitkilerin rengini, yaprakların boyunu ve tomurcukları görebilecek kadar?.. Yağmurlar yağarken kaplarımızı doldurmak geliyor mu aklımıza, tekrar yıkanmak için?.. Yaşlılarımızın da bundan mahrum kalmamasına çaba gösteriyor; suyu, elimizle onların da ellerine, yüzlerine, saçlarına sürüyor muyuz?.. Aynı sudan hayvanlarımıza bile içirmeyi düşünüyor muyuz?..

Fark ediyor muyuz gerçekten; nisan yağmurları yağıyor… Ve sevgi yağmurları yağıyor; bir nisandan diğer nisana kadar…
Biz altında dolaşıyor muyuz?..
Islanmayı, biliyor muyuz?..

Stop
Muammer Erkul
11 Nisan 2008 Cuma

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir