Mutluluğun 2 faktörü [03 Ekim 2010 Pazar]

İnsanlar, ta eskiden beri kafa yormuşlar: “Bizi mutlu eden faktörler nelerdir?..” Elbette bunun aksi de söz konusu. Yani en az “mutluluk” ana başlığı kadar kafa yorulan bir diğer konu ise mutsuzluk: “Aşmak için ne yapmalı?..”
Yüzlerce fikir, iddia, teori, yorum… Binlerce kitap, dergi, makale, şiir… Bir o kadar piyes, roman, sinema filmi, televizyon dizisi… Peki sonuç? Havanda dövülmüş ve gene dövülmüş ve tekrar ve yeniden dövülmüş terkos suyu!..

Kimseyi karanlık uçurumlara itmek değil niyetim. Aksine, her isteyene bir ipucu uzatıp, karamsarlık kuyularından çıkmalarına yardımcı olmak…
Arkadaşlar! İnsanları iyi dinleyin, bakın neler duyacaksınız: “Şu şöyle dedi, bu böyle yaptı!.. Kocam bunu söyledi, karım şunu istedi!..”
Dikkatli olun fark edeceksiniz, gözünüzü açarsanız göreceksiniz ki; neredeyse bütün mutlulukların ve bir o kadar mutlu olamayışların iki ana etki faktörü var: Karıyla koca arasında, babayla oğul arasında; amirle memur arasında… Ortaklar, eşler, kardeşler arasında… İki insan arasında (hep aynı) iki faktör, gerçekten inanılır gibi değil… Ve üstelik bu iki etki faktörü düzeltildiği zaman, neredeyse bütün problemler çözülmüş, sıkıntılar aşılmış…

Karı ile koca arasındaki bütün sonuçları etkileyen iki faktör; yine karı ile kocadır! İki ortak arasındaki faktör aynı iki ortak, kardeşlerinki yine iki kardeştir!.. İki kişi arasındaki bütün problemler çözülüp düzeltilir, ama ilk önce o iki insanı çözüp düzelterek… Her ikilinin kilidi, anahtarı, vanası, vidası aynı ikilidir!
Örnek: Yıkanırken yanmamak veya donmamak için duştan ılık su akmasını isteriz. Bunu elde etmenin yolu ise sıcak su musluğunu ve ayrıca soğuk su musluğunu ayarlamaktır!
Elbette öyle, değil mi?
…..
Not: Buyurun Babıali Şenlikleri’ne, bugün 11.00-13.00 arası …

 

Stop
Muammer Erkul
03 Ekim 2010 Pazar

2 yorum

  1. Mutluluk; insanların birbirine gönlünü, muhabbet yüreğini açmaktır.
    Ne demiş Hacı Baran efendi: “muhabbet kalemini sevgi mürekkebine daldırmadıkça, aşk mektubunu yazamazsın.”
    Allah’a emenat ol canım kardaşim.

    ÜMİT ÖZBEK

  2. Bu yazı kesilir, saklanır.
    Yok yok, saklanmaz, çoğaltılıp dağıtılır 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir