Otlar ve çınar ağacı [30 Kasım 2012 Cuma]


Bazıları zanneder ki; otlarla, ağaçlar arasında büyük farklar var… Var mıdır gerçekten? Veya varsa, nedir fark?

Otlar da ağaçlar da aynı topraktan beslenirler, aynı dereden su içerler, aynı rüzgârın altında dururlar ve aynı güneşin ışığıyla yıkanırlar.
Fakat hiçbir ot, hiçbir zaman, bir çınar ağacı olamaz…
Bir çınar ağacı ise, ot olarak kalamaz!

Her otun ot kalmasının… Ve her çınar fidanının da, nihayetinde çınar ağacı olmasının belki de en bariz ama en akla gelmeyen sebebi nedir, bilen var mı?
İyi düşünmek lazım bunu… Ve iyi anlamak lazım:
Çünkü bu sorunun cevabı; kim bilir belki de pek çok otu ağaçların seviyesine çıkarır ve bir o kadar ağacı da kendine getirir!

Her otun, ot kalmasının… Her fidanının da ağaç olmaya doğru yürümesinin… Belki de en bariz, ama en akla gelmeyen sebebi şudur ki;
Otların hiç birinde, ot seviyesinden bir karış daha yükselebilmek gibi bir arzu yoktu ve hiçbir zaman olmadı. Otlarla birlikte yeşeren her çınar fidesi ise her zaman biliyordu bir gün çınar ağacı olacağını…
Ve bunu, hiçbir zaman unutmadı!

.….
NOT: Bazı arkadaşlar, yıllardır bana; "hatıralarımı yazmam gerektiğini" söyleyip durdular. Hem onlara hem de kendime karşı uzun zaman direnmiştim… Fakat son günlerde zihnimde sanki bir ışık belirdi. Ve bunun aydınlığında; elimi kendi içime daldırmaya, ilginç şeyler bulmaya başladım. Nice yazar, çizer, gazete ve gazetecilikle ilgili, belki sade ama bence çok hoş hatıralar kaleme almaya başladım. Üstelik ben yapmazsam; bunları söyleyecek/yazacak başka kimsenin olmadığını da fark ettim… "Ben yazabilir haldeyken ve hatıralarımda ismi geçenler, yazdıklarımı okuyabilir haldeyken yazmalıyım" diye düşünüyorum! Galiba yaşadığım zamana ve elimdeki mesleğe karşı bir şükrandır da bu. İşte bu nimete karşı biriken minnet borcunu daha çabuk ödemek için, elimden geldiğince yazmaya başladım… Site adresimin (yukarıda da gördüğünüz gibi) "ismim" olduğunu biliyorsunuz. Bugüne kadar birikmiş hatıralarımın içinde bulunduğunu düşünenler veya anlatılacak konuları merak edenler, oradan takip edebilirler… M.E. 🙂

Stop
Muammer Erkul
muammer.erkul@tg.com.tr
30 Kasım 2012 Cuma

Gazetemiz MAKALELERİ YAZARININ SESİNDEN DİNLEME uygulaması başlattı…
Alttaki oynatıcıya tıklayarak yazımızı dinleyebilirsiniz:
{mp3remote}http://video.tg.com.tr/Resources/Audio/556889.mp3{/mp3remote}

.

3 yorum

 1. Yazdığınız her yazının, yazıldığına göre; ya sizde, ya bizde, ya da her birimizde bir hatırası olmuştur diye inanıyorum.

  Merakım şu ki; hatıralarınız bize bildiklerimizi mi hatırlatacak, yoksa hatırladıklarınızı mı bilmiş olacağız? 🙂
  Sevgiler.

  Sultan

 2. Merakla bekliyoruz… 🙂

  Gölçiçeği

 3. Bütün yazılarınızda olduğu gibi yine içten yine candan yine mükemmel yazınız… Bizi bizden alıp uzak diyarlar kendi içimzden koparıp başka ufuklara taşıyan yazılar her zaman yenidir.
  Okuduk feyz aldık.Okumaya ve yazmaya devam edeceğiz.
  Kaleminiz daim, düşünceleriniz engin, ufkunuz boyutlar ötesi olsun.
  Saygı sevgi ve selamlar, aziz dost.
  Abdullah Çağrı ELGÜN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir