Seyir Defteri – Ocak 2010 (Hayalin atları…)

Hayalin atları…

Aramızda bir şekilde hısımlık olan Birim Aksüyek’i sorsanız; "sadece at resimleri yapar" der, onun resimlerini bilenler…
E sonra ne resmi yapar?
Diğer atları yapar, sonra diğer atları ve sonra diğer atları…
Birim Aksüyek sergisini gezmek demek; yüz kadar suluboya tabloda binlerce at görmek demektir!..
Mavi atlar, kırmızı atlar, yeşil atlar; koşan atlar, kişneyen atlar, şahlanan atlar…
Renkler fıırtınası içinde bir at cümbüşü, bir at fırtınası, bir at balesi, horonu, halayı…
Atlar ve sen; sanki bir baş dönmesi!

27 Ocak 2010 tarihine kadar açık kalan "Hayalimdeki Atlar" sergisi 9 Ocak günü açılmıştı. Suadiye’deki DEGA Sanat Galerisi’de buluştuk; çerçeveler arasından fırlamaya çalışan atları ile Birim beyin…
Çam sakızı çoban armağanı hediyem; küçük bir şeffaf poşet içinde, birbirine bağlanmış iki minik at, dudaklarda bir tebessüm…
Bizim konuştuklarımız kendi aramızda kalsın, ben size onun özgeçmişini okutayım:


.

.

BİRİM AKSÜYEK

1958 yılında Bursa’da doğdum.

Bursa’daki çocukluk günlerim atlarla beraber geçti diyebilirim! Ailemin sahip olduğu atlar benim resim serüvenimde çok önemli bir dönemeçtir!
Atların coşkularını, sevgilerini, tutkularını beraberce yaşadım! Hep onları çizdim çocukluk günlerimden itibaren!
Bu tutku beni Üniversite tahsilimde Veteriner Fakültesine kadar taşıdı!
Üniversitede okurken resim benim için hep önemli ve ön planda idi! Anatomi derslerinde çok sevdiğim atların kas, kemik yapısı ve diğer organların tüm özelliklerini öğrenirken sayısız eskiz yaptım!
Bu benim resmimi sağlam bir temele oturtmam için çok önemli bir olanaktı!

1980 yılında veterinerlikle ilgili çalışmalar yapmak üzere Fransa Normandiya da bir Veteriner Kliniğinde staj yaptım.
1981 yılında Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesini bitirdim. Hem resim yapıyor hem de Veteriner Hekimlik mesleğimi icra ediyordum!
1990 yılında Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsünde Yarış Atlarının  Performansları ile ilgili bir Doktora tezi hazırladım ve sunumumu yaptım. Böylece Veteriner Hekim Bilim Doktoru (PhDr.Veterinary Med.)ünvanımı aldım…
Yurt içi ve Yurtdışı 45 civarında kişisel sergi açtım ve 15 civarında Sanat Fuarına katıldım. Yarışmalı sergilerde ödül ve mansiyonlar aldım!
Türkiye Jokey Kulubü yarışlarında 17 yıl Saha Veteriner Hekimi olarak çalıştım. Bu dönem Atların Sosyo Psikolojik Yaşamlarını daha iyi analiz edebilmem için çok önemliydi! Resimlerimin alt yapısını oluşturan eskizlerin bir çoğu bu dönemin ürünüdür!
Birçok Atlıspor klubünün kuruluş çalışmalarında aktif rol oynadım!
Ayrıca USA da birçok uluslararası Suluboya Derneğininde üyesiyim,(AWS,BWS,PWS,DWS ,WEST)

Yıllardır izlediğim atların doğadaki serbest yaşamlarını suluboya, yağlıboya ve acrylic ile resimlerken, onların coşkularını, tutkularını, heyecanlarını adeta onlarla yaşıyorum! Özellikle suluboya ile çalışırken daha çok zevk alıyor ve sonuçlardan mutlu oluyorum!..

Resimlerimde onlarla birlikte koşuyor, onlarla birlikte şahlanıyor, onlarda sevgiyi, dostluğu, coşkuyu, heyecanları yakalıyorum, onlarla hayal kuruyorum. Rüzgarla savrulan yeleleri bana yaşamın ve zamanın ne kadar çabuk geçtiğini anlatıyor adeta!

Atların koşarken kalkan tozların günün değişik saatlerinde havanın ve bulutların aldıkları renklerle beraberce yarattıkları harmoni, dramatik görünüşler ve değişimler resimlerimin renklerini oluşturur! Özellikle suluboya ile bu görünümü vermek bana tat veriyor!..
Bazen sabahın erken saatlerindeki gün doğumunun sarıları, bazende güneş batarken kızılın tonları, puslu bir havada rüzgarın yelelerini savurduğu özgür atların kızılkahvelerini resimlerimde görebilirsiniz!
Yağmur sonrası gökkuşağı gibidir benim renklerim, doğanın içinden gelir, doğayı resmeder!!!

Genelde Türkiye’de yaşayıp resimlerimi yapmakla birlikte, son 3 yıldır yurtdışında da vaktimin çoğunu geçirmekteyim ve bir kısım resimlerimi gittiğim ülkelerdede yapmaktayım.
Sergiler, fuarlar ve Organizasyonlar dışında kendime ayıdığım sürelerde nerede ise hergün resim yapıyorum veya resimle ilgili bir uğraşıda bulunuyorum. Genelde resimlerimi gece geç vakitlerde yapıyorum, bazen sabahlara kadar sürüyor bu çalışmalarım!

Gezmeyi, yeni yerler keşfetmeyi, doğada gezmeyi seviyorum, nerede ise günlerimin önemli bir bölümünü Atlıspor klüplerinde, Haralarda ve Hipodromlarda geçiriyorum. Buralarda sürekli At eskizleri yaparım, belki yeni bir coşku, yeni bir hareket yakalarım ümidi ile!!!


.

.


BİRİM AKSÜYEK

* History & Background
I was born in Bursa, Turkey in 1958.
I can honestly say I have spent most of my childhood days around horses. I have observed their joys, passions very closely. I have spent many of my days drawing them. The horses my family owned played an important role in jump starting my painting career.
This carried me all the way to the veterinary faculty in my university. While studying there, painting was the foremost thing for me. In the anatomy classes, I have drawn numerous sketches on horses. This was a great opportunity to have a solid foundation for my paintings.
I have done my internship in a veterinary clinic in Normandy, France in 1980. In 1981, I graduated from the veterinary faculty, Ankara University, Turkey. I was both painting and working as a veterinary at the time. I received my PhD in 1990 from Ankara University.
I worked for Turkish Jockey Club for 17 years as a field veterinary. This helped me to better understand the psychology and social lives of horses. This knowledge added a lot to my paintings.
I have opened 45 personal art exhibitions both national and international. I attended around 15 art expos.
I received many honorable mentions and prizes in many different competitions. I am also a member of many watercolor painting associations such as: AWS, BWS, PWS, DWS, WEST.

* Ideas & Inspirations
When I am drawing the horses out on the wild, be it watercolor, oil color or acrylic, I am also living their feelings, joys, passions and thrills with them. I enjoy watercolor the most and produce the best results.
In my pictures, I ride with the horses, share their emotions, gallop with them and dream with them. Their flying manes in the wind remind me how life and time flies by quickly.

* From Palette to Picture
The dust behind galloping horses, the colors and shapes of different clouds at different times during the day, their harmony with the sun and many different images form my palette. I especially like creating those colors in water color.
You can see the yellows of sun dawn or the reds of sun set or the red-brownish hues of flying manes behind the fog in my paintings. My colors come from the heart of the rainbow and go right back to picturing the nature.

* A day in the life of…
Even though I am in Turkey most of the time, for the last 3 years I have spent a lot of time abroad.
I spent all the time remaining from attending exhibitions, expos or organizations with painting. I usually start late at night and work until the wee hours of the morning.
I like being outdoors, finding out new places, trekking. I spend a good amount of time in jockey clubs, stables and similar places. I try to sketch where ever I am, in case something new pops into my mind.


.

2 yorum

 1. Bu ne güzellik böyle!..
  Hepsi birbirinden güzel…

  “At” güzellikten başka nedir ki zaten?
  Hayvanlar içinde at’ın yeri bambaşka…
  Ondaki asâlet, sadâkat ve hatta “nezâket”!
  Bu resimlere bakarken hepsini hissetmek mümkün.
  Böylesine “hissedilerek” yapılan resimler, böylesine hissediliyor demek ki…

  Fırçayı tutan ele, hisseden gönüle sağlık. Bu güzelliklerinize nice güzellikler eklensin efendim…

  Hicran Seçkin

 2. Tebrik ediyorum muhteşem resimler için sanatcıyı, bize ulaştırdığınız için sizi. Benim de çizmeyi en çok sevdiğim hayvandır at. Çok teşekkürler ayrıca çünkü Amasya’da yaşıyorum ve buralarda sanatsal etkinlik malesef yok denecek kadar az. Ankara’da her ay sergi salonlarını dolaşırdık ancak şimdi hasret kaldık. Hasretimizi bir nebze olsun giderdiniz. Saygılar sunar, iyi çalışmalar dilerim…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir