Yüz yıl önce… [01 Mayıs 2009 Cuma]

Yüz sene önce ne oldu, bilen var mı?
Asla bilmiyor, öğrenmiyor; bize “öcü” olarak gösterilmiş olan mazimizi hiç merak etmiyoruz. Yakın tarihimizin en önemli hadiseleri bile rağbet görmüyor ömrümüzde. Yarın hiçbir önemi kalmayacak magazinlerle zaman harcıyoruz. “Ömrümüz çok kıymetli” diyoruz. Fakat, unutuyoruz: Bir elbisenin boyundan ve renginden çok daha önemlidir; ceplerine konmuş olanlar!..

Yüz sene önce (27 Nisan 1909) bugünlerde öyle bir şey oldu ki; belki de Türk/İslam tarihinin en önemli kırılma noktalarından biriydi…
Takvimlerin altında (2. Abdülhamid Han’ın tahttan indirilmesi) diye bir cümle yazıyordu aslında. Çoğumuzun gözlerinin içine baktı o satır, sorular sordu sessizce; ama biz onu görmedik!
Tarihçilerin hocası, büyük tarihçi Yılmaz Öztuna şöyle diyor, Sultan 2. Abdülhamîd Han için:
“Tarihimizin en utanç verici bir tablosu içinde tahttan indirildiği zaman, Osmanlı Türk İmparatorluğu Orta Afrika ile Hint Okyanusu ve Adriyatik arasında uzanıyordu. Kendini tahttan indirenler hakkında: “Devleti 10 sene idare edebilirlerse bir asır idare ettik diye öğünsünler!” kehanete benzer öngörüsünü söyledi. 10 yıl sonra 1919’da düşman, İstanbul’u, Edirne’yi, İzmir’i, Bursa’yı, hasılı imparatorluğumuzun bütün taht şehirlerini işgal etmiş bulunuyordu. 10 yıl boyunca devlet çok kanlı bir yönetim yaşamıştı.”

Yazısının devamında da; 33 yıllık saltanatında gösterdiği deha, bütün düşmanları ürküttüğü… İngilizlerle iş birliği yapan İttihatçılar tarafından ‘hal’ edilmesinin ise; asırlar ve kıtalar aşan Osmanlı haşmetinin (kudret ve heybetinin) sonu olduğunu… Ömrünün sonuna kadar yönetimde kalsaydı; Balkan (1912-13) ve Cihan (1914-18) savaşları büyük felâketlerini önleyeceğini bütün derin tarihçilerin kabul ettiğini anlatıyor…

Bizim yaptığımız sadece; bakmak isteyene pencere açmak!

Stop
Muammer Erkul
01 Mayıs 2009 Cuma


NOT:
Okuduğunuz Stop Köşesi yazımızın daha geniş ve uzun olarak kaleme alınmış olanı Seyir Defteri bölümümüzde.
Ayrıca yine aynı dosyada; Yılmaz Öztuna hocanın sözü geçen yazısının bütünü var…
Sultan 2. Abdülhamid Han’ın hayatını ve yaptıklarını anlatan bölüm ile bir fotoğrafı… Ve ayrıca yazı için yazılmış yeni yorumları görebilirsiniz.
Aşağıdaki adrese dokunursanız doğruca o bölümümüze geçebilirsiniz.
Buyurun:
http://www.muammererkul.com/index.php?option=com_content&task=view&id=2070&Itemid=25

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir