24.2.2012 (Çekirge Çetin’le muhabbetiniz oldu mu?) Milliyet Blog

 

Susuz YAZILAR

http://blog.milliyet.com.tr/susuzyazilar

24 Şubat ’12

Çekirge Çetin’le muhabbetiniz oldu mu?

Çekirge Çetin'le muhabbetiniz oldu mu?

 

http://www.muammererkul.com/multimedya/galeri-mainmenu-13.html?task=download&id=44


Ne kahramanlar yetiştirdi şu dünya. Ne adamlar, ne şairler, ne yazarlar, ne hayal kahramanları, ne gerçek kahramanlar, ne balon’lar, ne sanatçılar, ne çizerler, ne okurlar, ne gezerler, ne yiyenler, ne….? Uzarda uzar, şu uzayan yol gibi. Dünya kaç yaşında. Dünyanın üstünde altında yatan insanlar kaç yaşında. Ölmeyen kim kaldı yaşayıp da. Kim yüzümüzü güldürdüyse onları andık. Kim bir elma ağacı dikmişse yediğimiz elma onu andı. Kim güzel yaşamışsa, örnek olmuşsa, bir eser vermişse, faydalı olmuşsa , kim bir çivi çakmışsa şu dünya’da yaşıyor ölmüyor şimdi. Diğerleri çoktan toprak oldu.

İstanbul’u fetheden bir Fatih vardır. Dünya Onu da gördü, kara toprak onu da aldı. Süleyman peygamber vardır. Herşeye rüzgara, hayvana , tabiata, insana, cinne, dağa, rüzgara hükmeden. Ne oldu. Değneğinin üzerinde ölüp gitti. Öylece durdu. Kim farketti onu. Peygamber’ di ama hangi peygamber şu hayatta sonsuz kalmak istedi. Şu dünyada ne savaşlar yaşandı. Ne insanlar dünya toprağı yüzünden o savaşlarda yaşayacağı kadar yaşamadan gitti. Türk Milletinin savaşlarında nice genç delikanlılar toprağımızı güzel kanlarıyla süsledi. O topraktan filizlendik yine. Düşmana çiğnetmedi. Nedir bizi bitirmek isteği dünyanın. Osmanlıyı, Selçuklu’yu bitiren sebebler neydi. Türk olmak dışında Müslümanlık vasfıydı. Çünkü hep iyi- kötü savaşacak. Şeytan ordusu olduğu gibi , yaratıcının ordusu da olacak. Ve düşünün O ‘ol’ dediğinde olur, ‘Yokol’ dediğinde yokoluruz. Doğal afetlerin önüne geçsenize hadi. Şu karın yeryüzünü bembeyaz örtmesine engel olsa ya tüm siyahlar toplanıp… Çanakkale’ de ne kadar şehit verdiğimizi unutmayın. O küçücük coğrafyada bütün dünya çoğrafyasını misafir ettiğimizi, ama kötü niyetlerine geçit vermediğimizi unutmayın. Ne olurdu sahi Çanakkale’ de o direnişi vermeseydik. Çanakkale içinde vurdular beni, ölmeden mezara koydular beni. Sarıkamış’ta ölen şehitlerimizi de analım gelin şimdi. Onlar silahlarındaki mermiyi düşmana sıkamadan soğuktan kırıldılar. Düşmanı karşılarında mert gibi görmediler. Allah yolunda soğuğa aldırmadılar. Yolların sonunu biliyorlardı ama, Cennet. Sonuçta zafer kazanmak varsa her çile çekilir. Bu güzel memleket her canıyla her şehriyle aziz. Azizlerin koruduğu insanlarız. Ama nankörüz. Ama Fatiha’yı esirgeriz. Ama atalarımıza layık olamayız. Ama gençlerimizi yetiştiremeyiz. Ama tarihimizi onlara anlatamayız. Ama Ermeni katliamcısı olmuşuz da bunu bile aklayamayız. Yakın tarihimizi bilmeyiz ki uzak tarihimizi bilelim. Bütün dünya üzerimize gelir gelmesine, ama bir Osmanlı tokadı patlatırız, korkarlar, sinerler. (inşallah siner yani ). 1453Filmini seyredin bu yüzden. Daha iyisini neden çekmiyorsunuz ve daha çok ve daha doğru neden çekmiyorsunuz diye sorun. Ve şu Kanuni dönemini anlatan diziye de prim kazandırmayın artık. Kanuni bunları rahat bırakmasın öbür tarafta!

Bu yazı nerelere kaydı, ben ne yazacaktım biliyor musunuz. Çekirge Çetin‘i. Sayın Muammer Erkul’un hayat verdiği Çetin’i. Ne esprili bir çocuktu o. Kafası zehir gibi çalışıyordu. Nasreddin Hoca’nın torunu zannederdi gören. İnanın yazıya sırf bu niyetle başladım. Ama yazı iradem dışına çıktı. Sizleri güldürmekti niyetim, ama sizlere hatırlatmaya döndü yazı. Ne yapalım Çekirge çetin Efendi seni sonra anlatırız. Büyümüş, kocaman delikanlı olmuş Çekirge Çetin. Zor tanıdım. Kocaman Ç harfini görmesem yine tanımazdım:))http://www.muammererkul.com/ziyaretdefteri-mainmenu-9.html (Yazım devam edecek inşallah). Daha fazlası içinse siteyi ziyaret edin. Ve Sevgi Ailesi’n’de kaydınızı yaptırın.

 

http://blog.milliyet.com.tr/Cekirge_Cetin_le_muhabbetiniz_oldu_mu_/Blog/?BlogNo=350365&ref=milliyet_anasayfa

2 yorum

  1. Kanuni bunları rahat bırakmasın öbür tarafta. Hiç izlemedim o berbat filmi. Reklamları bile sinirimi bozmaya yetiyor, nasıl bir anlatım ki Osmanlı’yı sadece haremden ibaret olarak anlatabiliyor. Üstelik bu kadar çirkin bir şekilde. Tekrar paylaşıyorum KANUNİ BUNLARI RAHAT BIRAKMASIN ÖBÜR TARAFTA!!

    EMİNE KUŞOĞLU

  2. Muammer Abi yazımın devamını bugün yazdım ve Milliyet Blog’ a koydum. Selam size, sevgi ailesine:))

    İbrahim Arslan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir