Seyir Defteri – 23 Şubat 2012 (Yılmaz Öztuna hatıraları)Büyük tarihçi ve Türkiye Gazetesi başyazarı Yılmaz Öztuna için Eskader’in düzenlediği anma gecesine büyük ilgi gösterildi.
Aşağıda Türkiye Gazetesi’nde yayımlanan haberi ve katılımcıların fotoğraflarını okuyucularımız için paylaştık.

Yılmaz Öztuna’ya vefa gecesi


25 Şubat 2012 Cumartesi

Kısa süre önce kaybettiğimiz Başyazarımız, Tarihçi Yılmaz Öztuna, ESKADER’in düzenlediği törenle anıldı. Geceye, Öztuna’nın sevenleri, meslektaşları ve mesai arkadaşları katıldı.

Yılmaz Öztuna’ya vefa gecesi

> Salih BİLİCİ

Tedavi gördüğü hastanede vefat eden ünlü tarihçi, eski milletvekili ve gazetemizin başyazarı Yılmaz Öztuna için Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği (ESKADER) tarafından bir anma toplantısı düzenlendi. Timaş Kitap Kahve’de gerçekleştirilen anmaya merhumun sevenleri, yakınları, tarihçi meslektaşları ve mesai arkadaşları katıldı. Açılış konuşmasını yapan Mehmet Nuri Yardım, “Öztuna için tarihi sevdiren adam diyorlar. O aynı zamanda ilkleri başlatan tarihçidir. Hizmetleri anlatmakla bitmez. Vefatından sonra bir arkadaş Bâ bıâlinin son başyazarı demişti. O sadece bir tarihçi değil aynı zamanda bir mütefekkirdir. Bizim neslimiz ondan çok şey öğrendi. Tarihçi Süleyman Bağlan da Cumhuriyet döneminden sonra unutulmaya terk edilen Balkan coğrafyası ve tarihinin Öztuna’nın çalışmalarıyla yeniden Türk insanının ilgi alanına girdiğini anlatarak “Öztuna hocamızın Rumeli tarihine ayrı bir ilgisi vardı. Balkanlar üzerine yaptığı araştırmaları şahanedir. Tarihteki meçhul birçok kahramanı araştırı p gün ışığına çıkarmıştır. Tarihimizin mühim bir eseri olan Bir Darbenin Anatomisi isimli kitabını ilk çıktığı anda almıştım. Cennetmekân Sultan Abdülhamid’i tanı mamıza vesile oldu. Kitapları tekrar tekrar okunması gereken bir tarihçidir” diye konuştu.


GAZETEMİZDE 20 YIL ARALIKSIZ YAZDI
Yazı hayatına Hayat Tarih mecmuasında başlayan Yılmaz Öztuna, Türkiye gazetesinde yazmaya, 1992 yılının Ocak ayında Tarih Sohbetleriyle başladı. 1995’te yazmaya başladığı başyazı ve Haftalık Durum yazılarını vefatından üç gün öncesine kadar devam ettirdi. Öztuna, 9 Şubat 2012’de vefat etti

İLKLERİ BAŞLATAN TARİHÇİ
Yazarımız İsmail Yağcı ise Öztuna’nın Topkapı Sarayı’nda asırlardır okunan Kur’an-ı Kerim’in tekrar okunmasını sağladığını belirterek şunları anlattı: “Yılmaz Hoca ısmarlama tarih yerine gerçek tarihi okutunca gençler uyanmaya başladı. Topkapı Sarayı’na mukaddes emanetlerin getirildiği 1517 senesinden itibaren, canlı olarak 24 saat Kur’an-ı Kerim tilavet ediliyordu. Sonra bu, bir yolla kesilmiş. Bunun tekrar hayata geçirilmesi için vesile olanların başında Yılmaz Öztuna gelir, bugün inanıyorum ki okunan hatimlerden onunda kabrine sevap gidiyor. Yapacağımız hizmetleri yarına bırakmamamız lazım. Gün bugündür. Önümüzde böyle örnekler var.” Kültür Tarihçisi Dursun Gürlek, konuşmasında “Mesele cilt cilt tarih kitapları yazmak değil. Tarihi yeni nesillere sevdirmek. İşte Öztuna bunu başardı” dedi.Tarihi okumaya Öztuna’nın kitaplarıyla başladığını anlatan Gürlek, şunları söyledi: “Kitaplarını al ıp okumaya başladığım o günden bugüne Yılmaz Öztuna ile aramda bir gönül dostluğum var. Belki biri ikisi hariç bütün eserlerini okudum. Öztuna bize tarihi sevdirdi. İnşallah ahrette sevdikleriyle birlikte olur.”


KÜLTÜRÜMÜZE HİZMETLERİ KONUŞULDU
Yazarımız İsmail Yağcı, Tarihçi İsmail Bağlan, Yazar Dursun Gürlek’in konuşmacı olarak katıldığı toplantıyı Mehmet Nuri Yardım yönetti. Toplantıda konuşmacılar, merhum başyazarımız Yılmaz Öztuna’nın tarihçi, yazar olarak kültürümüze hizmetlerini anlattı.


TÜRKİYE tam kadro oradaydı
Başyazarımız Öztuna’yı anma toplantısında, Yazı İşleri Müdürümüz Mustafa Bilim, Avrupa Baskıları Koordinatörü Ali İbrahimoğlu, Yazarlarımız Ünal Bolat, Muammer Erkul, Sefa Koyuncu, Enes Demiray, İHA’dan Hüdavendigar Onur ve daha çok sayıda mensubumuz yer aldı.


Mesai arkadaşları anlattı
Sohbet havasında geçen programda katılımcılar arasında bulunan Yazı İşleri Müdürümüz Mustafa Bilim ve yazarlarımız Ünal Bolat, Sefa Koyuncu ve Ali İbrahimoğlu ile Muammer Erkul’un yanı sıra Kemal Çiftçi, Ramazan Bakkal, Harun Yöndem, Zeki Yılmaz, Hüseyin Sarıkoç, Cezmi Bayram, Şadi Polat ve İsmetullah Güler de ünlü tarihçiyle ilgili anılarını paylaştılar. Mustafa Bilim, Öztuna hocanın iş disiplinini şu cümlelerle anlattı: “20 yıl boyunca yazılarını her gün saat 11.00’e kadar yazıp gönderirdi. Bilgisayar kullanmazdı. Terslik olmasın diye yazısını bir baştan bir de sondan fakslardı. Gün içinde önemli bir olay meydana geldiği zaman yeni bir yazı istediğimizde “Ne kadar sürem var” diye sorar, bir saat içinde de yeni yazısını gönderirdi.” 

O gün çektiğimiz hatıra fotoğraflarından bazıları.


kmkm

 

Sanatalemi.net sitesinin anma gecesi hakkındaki haberi.

Yılmaz Öztuna için anma toplantısı


Kısa bir süre önce hayata veda eden tarihçi, müzikolog ve Türkiye gazetesi başyazarı Yılmaz Öztuna hakkında bir anma toplantısı düzenleniyor.  ESKADER’in düzenlediği toplantıda Yılmaz Öztuna’yı yakından tanıyan tarihçiler, gazeteciler, edebiyatçılar, müzikologlar ve aile dostları konuşacak. Toplantı, 23 Şubat Perşembe günü Timaş Kitapkahve’de saat 18.00’de başlayacak.

Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği (ESKADER)’in her hafta düzenlediği “Bâbıâli Sohbetleri” çerçevesinde gerçekleşecek olan toplantıda Yılmaz Öztuna’nın tarihçiliği, yazarlığı, gazeteciliği ve eserleri üzerinde durulacak. Tarihçiler, gazeteciler, dostları ve okuyucuları Yılmaz Öztuna hakkındaki duygu ve düşüncelerini dile getirecek, tarihçiliğimize getirdiği yeniliklere temas edecekler. Yavuz Bülent Bâkiler, Dursun Gürlek, Süleyman Bağlan, Sefa Koyuncu, Hüseyin Sarıkoç, Hüdavendigâr Onur, Mehmet Fatih Can, Ünal Bolat ve Muammer Erkul, Yılmaz Öztuna hakkındaki duygu ve düşüncelerini dile getirecekler. Toplantıya katılacak olan dinleyiciler de Yılmaz Öztuna hakkındaki görüşlerini ifade edecekler.

TARİH YAZAN ADAM
İstanbul’da 20 Eylül 1930 tarihinde dünyaya gelen Öztuna, Türk tarihçiliğine ilim adamı, düşünür, edip ve lider olarak mührünü bastı. Paris Üniversitesi Siyasî İlimler Enstitüsü’nde (Sciences Politiques), Sorbonne’da Fransız Medeniyeti (Civilisation Française) kısmında, Alliance Française’nin yüksek kısmında okuyan Öztuna, ilk makalesini on üç yaşında kaleme aldı, ilk kitabı ise on beş yaşında yayınlandı. 1969’da Adalet Partisi’nden Konya Milletvekili seçilen Öztuna, TRT Denetleme, Repertuar ve Eğitim kurulu üyeliği, Kültür Bakanlığı Bakan Başmüşavirliği, Millî Eğitim ve Kültür Bakanlıklarında çeşitli kurullarda başkan ve üyelik yaptı. 1974 – 80 yılları arasında Türkiye Cumhuriyeti resmi ansiklopedisi olarak çıkarılan Türk Ansiklopedisi’nin genel yayın müdürü olarak görev yaptı.1983’de MDP’nin kurucuları arasında yer alan Öztuna, tarihçiliği kadar müzikolog kişiliği ile de tanındı. İTÜ bünyesinde Türk Mûsikisi Konservatuarı’nın kurulmasını sağladı. Öztuna’nın televizyon programları ve yazıları ABD, Fransa ve Avusturya gibi ülkelerde yayınlandı. Kültür Bakanlığı’nın kurucuları arasında yer alan Öztuna, kamuoyuna “Büyük Türkiye”, “Osmanlı Cihan Devleti”, “Büyük Türk Hakanlığı” gibi tabirler kazandırdı. Türkiye’de Osmanlı tarihinin iade-i itibarında etkisi büyük olan Öztuna, Ayasofya Hünkâr Mahfili’nin ibadete açılması, Topkapı Sarayı’nın Hırkâ-i Saâdet Dairesi’nde Kur’ân okunması, 1000 Temel Eser, Ankara Devlet Konser Salonunun ve İstanbul Atatürk Kültür Merkezi’nin Türk Mûsikîsi’ne açılması gibi zaman içerisinde gerçekleşen bir çok projeye ön ayak olmuştur. Türk Kara Kuvvetleri’nin ve Deniz Kuvvetleri’nin evvelce yanlış olarak kutlanan yıldönümlerini bugünkü doğru başlangıç tarihleri ile kutlanmasını sağlayan da yine Öztuna oldu. Evli ve iki çocuk babası olan Dr. Öztuna, 20 yılı aşkın bir zamandır Türkiye gazetesinde “Durum” başlığı ile yazılar kaleme aldı. Ayrıca haftalık olarak tarih sohbetleri gerçekleştirdi. Yılmaz Öztuna, geçirdiği rahatlığın ardından 9 Şubat 2012 tarihinde Ankara’da vefat etti. Cenazesi İstanbul’a getirilen Öztuna, Fatih Camii’nde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı cenaze namazının ardından Zincirlikuyu’daki aile mezarlığına defnedildi.
Yılmaz Öztuna’nın yayımlanmış çok sayıda eserinden bazıları şöyle: Türk Tarihi, Bir Darbenin Anatomisi, Türk Tarihinden Yapraklar, Osmanlı Padişahlarının Hayat Hikâyeleri, Türk Tarihinden Portreler, Tarih Sohbetleri1-2-3, Osmanlı Devleti Tarihi 1-2, Tarih ve Politika Ansiklopedisi, Tanzimat Paşaları Ali ve Fuad Paşalar, Büyük Osmanlı Tarihi, Osmanlı Hareminde Üç Haseki Sultan.

Ahmet Öztürk (Sanatalemi.net)

Raşit Ağzıkara’nın twitter’a paylaştığı iki görüntü:

Gazetemiz yazarlarından Muammer Erkul, Yılmaz Öztuna’yı anma toplantısından…

Yılmaz Öztuna’yı anma toplantısı. Yazıişleri müdürümüz Mustafa Bilim anılarını anlatıyor!..


.


 

.

2 yorum

  1. Böyle yeri dolmaz insanlar birer birer ayrıldıkca dünyamızdan, gayr-i ihtiyari bir karamsarlık kaplıyor içimizi. Gidenlerin yeri dolmuyor çünkü, aynı kıratta insanlar yetişmiyor, yetişemiyor daha doğrusu maalesef. “Kalite” düşüyor her sahada… Bunca güzelliğe vesile olmuş ve ardında kıymetli eserler bırakmış olan o büyük insan; dilerim asıl mükafatını ahirette almıştır ve alacaktır inşalah.
    Mekanı cennet olsun.

    Hicran Seçkin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir