Gürbüz Azak’a Saygı -2- [03 Aralık 2010 Cuma]

(Dünden devam)

Türk basın ve sanat dünyasının sevilen isimlerinden; gazeteci, ressam, yazar Gürbüz Azak ağabey için bir saygı programı düzenleniyor. ESKADER ile İst. B.B. Kültür A.Ş. programı, bugün saat 18.30’da Tünel’deki Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi’nde başlayacak.
Mehmet Nuri Yardım’ın yöneteceği toplantıda Üstün İnanç, Hüseyin Gökçe ve Mustafa Nadir Önay, Gürbüz Azak’ın gazeteciliği, yazarlığı ve dostluğu hakkında konuşacaklar. Ali Hakkoymaz, Can Alpgüvenç, Cihat Zafer, Ekrem Kaftan, Etem Çalışkan, Hüseyin Sarıkoç, İbrahim Özdabak, Recep Aslan, Uğur İlyas Canbolat, Ümit Şimşek, Yurdagün Göker ve ben de Gürbüz ağabeyle ilgili hatıralarımızdan nakletmeye çalışacağız…
Bu fırsatı kaçırmayın! Katılım serbest. Ayrıca çekeceğimiz görüntüleri sitemizde de yayınlayacağız.

ONUNLA İLGİLİ:
Gürbüz Azak ağabeyimiz, 5 Temmuz 1938 tarihinde Denizli Acıpayam’da doğdu. Zehra ve İbrahim Azak’ın oğlu, Yaprak ve Mehmet Uygar’ın babasıdır. Gazeteciliğe 1961 yılında başlamış, yazı ve kitaplarında Nedim Gürbüz, Oğuz Akalın ve Aliş imzalarını kullanmıştır.
1981 senesinde Tercüman’dan Can Kardeş’e geçmişti, ben de orada çalışıyordum. İki sene sonra On Bin Türk Motifleri Ansiklopedisi fasiküller halinde yayınlanırken bürosunda çalışmaya başladım. Deli Balta’yı çizdiği sırada Türkiye Çocuk Dergisi’yle tanıştım ve oraya geçtim. Bir sene sonra Oğuz Akalın ismiyle yazmaya başladığı haftalık Doğuş Gazetesi’nde ben de çizmeye başlamıştım. Sonraki yıllarda, ikimiz de hep Cağaloğlu’nun bir yerlerindeydik… Ardından Türkiye Gazetesi’nde yazmaya başladı. 1994 senesinin Temmuz ayında gazetemizin Stop isimli bu köşesinde benim de günlük yazılarım çıkmaya başlamıştı. Bin kadar yazım yayınlandıktan sonra, Gürbüz abinin “Dürbün” isimli köşesindeki bir yazısı “Hoş geldin Muammer Erkul” diyerek bitmişti. Ve ben ilk defa o gün “galiba yazar oluyorum” diye düşünmüştüm!..
Onun en iyi fotoğrafını da (arkada merhum A. Kabaklı hoca çerçeve içinde gözüken) Türk Edebiyatı Vakfı’nda ben çekmiştim.

Stop
Muammer Erkul
03 Aralık 2010 Cuma

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir