Kırkambar (Timüs bezi)

Timüs bezi,

Genç ve sağlıklı olmak ve kalmak için Timüs'ü dövmek lazım.
 Timüs bezi, tiroid bezinin altında, göğüs boşluğunda ve soluk borusunun önünde bulunur. Bu bez insanın bağışıklık sisteminin merkezidir. Yani bütün bağışıklık sistemi buradan yönetilir. Timüs bezi, ne kadar çok titreşirse kişi o kadar sağlıklı ve bağışıklık sistemi sağlam olur.
 Ağıt yakan kadınların göğüslerine vurduklarına şahit olmuşsunuzdur. Bu refleks kaynaklı basit bir el hareketi değildir. 
 Bu beynin otomatik gerçekleştirdiği bir davranıştır. Kişi göğsüne vururken Timüs bezini titreştirir. Bu sayede üzüntü kaynaklı bağışıklıkta meydana gelen direnç azalmasının önüne geçmeye çalışır. Bu bez ne kadar sıklıkla titreştirilirse kişi o kadar genç ve sağlıklı yaşar, ayrıca geç yaşlanır.
 Sizde parmaklarınızla göğsünüzün ortasına yapacağınız küçük vuruşlarla timüs bezini titreştirebilirsiniz. Ya da daha basit bir yolu kullanırsınız. "KAHKAHA" atabilirsiniz. Çünkü kahkaha da göğüs kafesini oynattığı için bu bezi harekete geçirir.  Mutluluk ve Timus bezi...  "Mutluluk bir seçimdir. Mutsuzluğumuz kadere, şansızlığa ve talihsizliğe inancımız ölçüsündedir." 
İmanın altı şartından biri olan KADER inancı tam ve noksansız olanlar dünya da da ahrette de rahat ederler. Mutlu duyguların hissedilmesinde hormonların rolü büyüktür. 
Bedenimizde o hormonları salgılayan salgı bezlerinden minicik ama çok güçlü bir salgı bezi var: Timus...  Timus, ikaz edildiğinde salgıladığı hormonlar kişide haz ve mutluluk duygusu uyandırır. Çünkü timus aktive olduğunda bedenin kimyasının değişimine sebep olur. 
Bu değişiklik sinir sistemini sakinleştirir ve beyin fonksiyonlarını hızlandırır. 
Bu da kişide rahatlama demektir.  Avustralyalı Nobel mükâfatı almış kanser araştırmacısı Sir MacFarlane Burnet, timus bezinin aktif hale getirilmesiyle insan bedeninin kendisini kanserden koruyabilme kaabiliyetine sahip olacağını savunuyordu.  Çocuklarda iri olan timus, ergenlik döneminde bir ceviz kadar irileşiyor. Ama yaş ilerledikçe bir bezelye tanesi kadar küçülüyor, yaşlılıkta ise tamamen köreliyor. Ama bazı insanlarda ileri yaslarda bile hala ceviz büyüklüğünü koruması, bilimin henüz çözemediği alanlardan biri...  Timusun sağlığımız üzerindeki mühim faydalarından biri de T hücrelerini üretiyor olması. 
T hücreleri denilen lenfositler, bedene zarar verebilecek zararlı hücreleri yok ederler. 
Bu küçük T hücrelerine hayatımızı borçluyuz. 
AIDS gibi bağışıklık sistemini çökerten hastalıkların ölümcül olması, T hücrelerinin haberleşme hatlarını öncelikle kesmelerinden kaynaklanıyor.  Timus, göğüs kafesinin üst kısmının tam arkasında, göğsün tam ortasında yer alıyor. Timusu uyarmanın üç basit yolu var:  1) Birinci yolu gülmek. Yani gerçek, içten, sıcak bir gülüş, bir kahkaha... 
Her gülündüğünde timus bezi aktive oluyor. Her aktive olduğunda bedenimize kimyasal dalgalar göndererek kendimizi iyi hissetmemizi sağlıyor. 1993 yılında California Üniversitesi'nde Dr. Paul Ekman tarafından yapılan araştırmada gülmenin timusu ve beynin değişik haz bölgeleriyle bağlantısı olan kasları harekete geçirdiği ve insanda haz duygusu uyandırdığı ıspatlanmış.  2) Timusu uyandırmanın ikinci yolu, iki parmakla timusun üzerine gelen noktaya vurulması, yani elle sarsmak. 
3) Timusu uyandırmanın üçüncü yolu ise, dilin üst dişlerin arkasında damağa ve ağzın tavanına değdirilmesi. Dr. John Diamond ve ekibi dilin bu pozisyona getirilmesi ile sol ve sağ beyin küresi arasında denge oluşmasını sağladığını tespit etmiş. 
Bu da insanin daha iyi düşünmesi ve kendini daha iyi hissetmesine yardımcı oluyor. 
 
 
 
 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir