Silindir ve aynalar [10 Nisan 2005 Pazar]

Çizgi filmlerde olur; asfalt silindiri altında kalan kahraman, ütülü çamaşır gibi yere yapışır. Fakat, o ne; ağzındaki “SAKIZI” çiğnemektedir!..
Buyurun, size bazı sakızlar:

“Aynaya bakarken sağ gözünü kırpsan sol gözünün kırpıldığını görüyorsun. Sol yanağındaki ben sağ yanağında…
Başını omzunun üstüne eğiyorsun; gene sağ kulağın solunda ve sol kulağın sağında… Bu defa aynayı çeviriyorsun direksiyon gibi, ama sen çevirsen de o seni hep tersine çevrilmiş olarak göstermeye devam ediyor…
Yani aynalar tersini gösteriyor her şeyin!..
…..
Şimdi düşün ki koca bir ayna var karşında. İşte, bir yandan bir yana doğru terssin; yani bir yanın diğer yanında… İken, yat bakalım şimdi aynanın karşısında, bakalım bir yanda kalan ayakların diğer yana geçiyor mu geçmiyor mu?.. Geçmiyor!.. Neden?..

Gözün içinde bir mercek varmış da, beyne ters düşen görüntüyü düz algılarmışız!..Yani insanlar ters gidiyor da, biz amuda kalkık insanları mı düz görüyoruz?.. Madem ters her şey de, biz baş aşağı mı duruyoruz yer yuvarlağında ve yoksa dünyamız koca bir boşluk da, uzay mı toprakla döşeli?!.. Böyle saçmalık olur mu?..
Tamam. Böyle saçmalık olmaz, biliyorum. İyi de, madem olmaz, kim verecek bu soruların cevaplarını? Kim söyleyecek; neden yandan yana ters çeviren aynalar üstten alta doğru çevirmez, aynaları çevirsen de ve aynaların arkasını çevirince oradaki insanların neden arkaları gözükmez?..”
Silindir bir kere daha geçiyor…
“-Bütün dinleri Allah gönderdi, ne bu ayrılık, nerde hoşgörü? Üç din kardeştir, ve dinsizliğe karşı savaşırlar. (Son ve hak ve tek din İslamdır, buna inanmayan inanmış olmaz. Müslüman olmayan Cenneti görmez. Muhammed aleyhisselam, ve eshabının ve atalarımızın mücadelesi boşuna değildi. Şimdi “diyalog” diye tutturan Papalık asla kardeşlik istemez, inancınızı yıkmanızı ister ve kafanızdaki bu fikirler, en sinsi ve tehlikeli Haçlı Seferidir) diyenlere bakmayın… Musa, İsa ve Muhammed; İbrahim oğullarındandır ve hepsine İbrahimî din denir!..”
Silindir bir kere daha geçiyor. Ezilmiş bedenlerde sakızlar tekrar çiğneniyor:

Örnekleri uzatmanın anlamı yok. Kedi tuttuğu fareye, at vardığı mesafeye göre takdir edilir. Papalar ise Müslümanların üzerinde dolaştırdığı silindirin ağırlığı ile!..
II. Jean Paul isimli Papaya işte bunun için “Büyük” sıfatını ekliyorlar!.. Sovyetler Birliği’nin yıkılmasında oynadığı rol bile bunun yanında küçük kalır!..
Halbuki, hediye edilen Kur’anı öpen, camiye giren, ve ülkemize gelerek ilk iş olarak toprağı öptüğü için bazılarının “Müslüman olduğunu” zannettiği Papa, hep; “BENİM GİBİ DOST GÖRÜN, ARALARINA GİR, BU TOPRAKLAR VE ASYA KITASI BİZİMDİR” mesajını vermişti!..

İşin aynalar kısmında kalan var mı hâlâ?
Seni, bacağından hızla sallayarak duvara patlatırlarsa (çizgi filmlerdeki gibi izdüşümün-papates baskın çıkınca) anlarsın aynaların sırrını!.. Aynadaki sen değilsin, senin aksin!..
Aksini gösteriyorlar işte Müslümanlara da son 27 senedir. Fakat bize tutulan aynadaki görüntü “biz” değiliz; aksimiz, tersimiz!..

Stop
Muammer Erkul
10 Nisan 2005 Pazar

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir