İzâfî [07 Ekim 2010 Perşembe]

Neye, nereden, hangi gözle baktığın çok önemli…
Hani öğrencinin biri eleştirilir; çalışmıyorsun, diye. Ama o serviste tekrar etmektedir günlük dersini. Bir saat sabah ve bir saat akşam… Diğeri, her uyarıldığında kitaplarının başına oturmakta, hatta sınav günleri sabahlamakta… Fakat bir türlü yüksek puan alamamaktadır!
Not: Gördüğün manzara, her zaman göründüğü gibi olmayabilir!

Ordunun bütün askerlerine her sabah düzenli olarak tıraş kontrolü yapılmakta, kıyafetlerine dikkat edilmekte… Saati geldiğinde eğitim alanına inilmekte, tüfekler temizlenip yağlanmakta, düdük ve komutlarla atışlar yapılmakta… Ve aylarca, yıllarca süren bu eğitimler boyunca bol aferinler dağıtılmaktadır…
Kıyafetleri eskiyip yırtılmış… Saç ve sakalları uzayıp yapışmış… Yarı aç ve çok yorgun… Toza, çamura bulanmış, leş kokulu bir manga asker… Kimsenin ummadığı bir vakitte, öyle bir iş veya üç beş el atış yaparlar ki; barış zamanında binlerce kişilik ordunun yaptığı tatbikattan daha önemli olabilir!
Not: Bir işin doğru yapılmasından daha önemlisi olan; yapılma zamanıdır!

Kaşları çatık hoca; ardında namaz kılan aynı cemaatine, günde beş vakit bağıra çağıra aynı sözleri söyler, ama kendi çocuğunun o camiye girme sebebi; ünlü bir futbolcunun, bayram namazı kılarken çekilmiş fotoğrafı olabilir!
Not: Çoğu ilaç, şekere sarılıp yutturulur!
…..
(Yazıdan ayrı bir not: Dinleyemeyeceğim kadar süre, karşımda kendi kendine konuşan ve isminin profesör olduğu söylenen kişi! Teoride doğru olan sözleriniz, pratikte de o kadar doğru olsaydı, benim yazı yazmama lüzum kalır mıydı? Veya acaba ne görürdünüz kendi cemaatinize benim gözlerimle bakabilseydiniz!..)
…..

FUAR: Bugün saat 15.00-16.00 arası (havaalanı karşısı CNR fuar alanı) MÜSİAD fuarı, 2. Salonda Türkiye Gazetesi standındayız, vakti olanı bekleriz…)

Stop
Muammer Erkul
07 Ekim 2010 Perşembe

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir